زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

همواره در آب ها یون ها، اتم ها یا مولکول ها دارای بار الکتریکی هستند، که این ذرات بار خالص منفی یا مثبت دارند. این ذرات در شستشو و تولید مواد، ناخالصی به حساب می آیند به همین دلیل باید حذف شوند. یون ها رسانای الکتریسیته هستند، پس با اندازه گیری رسانایی الکتریکی آب می

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

همواره در آب ها یون ها، اتم ها یا مولکول ها دارای بار الکتریکی هستند، که این ذرات بار خالص منفی یا مثبت دارند. این ذرات در شستشو و تولید مواد، ناخالصی به حساب می آیند به همین دلیل باید حذف شوند. یون ها رسانای الکتریسیته هستند، پس با اندازه گیری رسانایی الکتریکی آب می توان مقدار محتوای یونی آب را اندازه گیری کرد؛ هر چه مقدار یون ها در آب کمتر باشد، عبور جریان برق دشوار تر است. به طور کلی آب دیونیزه (Deionized Water)، آب DI، آب غیر معدنی یا آب DM با فرمول H2O شکل خالصی و تمیزی از آب است که با حذف اتم ها، یون ها و مولکول ها از آب لوله کشی به روش تبادل یونی تصفیه می شود. در واقع یعنی این آب هیچ ماده ی معدنی مانند سدیم یا پتاسیم به شکل نمک را ندارد. در فرایند دیونیزاسیون ذرات محلول مانند نمک، مواد معدنی، کربن دی اکسید، آلاینده های آلی و سایر ناخالصی ها را از آب حذف می کنند.

تولید آب دیونیزه:

برای تولید این آب از رزین های تبادل یونی استفاده می کنند. این رزین ها به صورت مهره های پلاستیکی کوچکی هستند که از زنجیرهای پلیمری آلی تشکیل شدند و گروه های عاملی باردار درون مهره رزین هستند.

تولید آب دیونیزه توسط رزین های تبادل یونی

هر گروه عاملی دارای بار مثبت یا منفی است، به طور کلی رزین های تبادل یونی را به دو دسته ی کاتیونی و آنیونی می توان تقسیم کرد.

  • رزین های کاتیونی دارای یک گروه عملکردی منفی هستند پس یون هایی با بار مثبت را به خود جذب می کنند. در حالت کلی دو نوع رزین کاتیونی، کاتیون پایه ضعیف و کاتیون پایه قوی وجود دارد که رزین کاتیونی پایه ضعیف برای کاربردهای خاص استفاده می شود.
  • رزین آنیونی دارای یک گروه عملکرد مثبت است و می تواند یون ها با بار منفی را به خود جذب کند. این گروه هم از دو نوع رزین آنیون پایه ضعیف و آنیون پایه قوی تشکیل شده است. هر دو این رزین ها برای تولید آب دیونیزه استفاده می شوند، اما ویژگی های متفاوتی با یکدیگر دارند. برای مثال رزین های آنیون پایه ضعیف نمی توانند اسیدهای ضعیف را خنثی کنند و به طور کلی pH کمتری را خنثی می کنند. از طرفی رزین های آنیون پایه قوی، تمام آنیون ها را حذف می کنند.

همچنین برای تولید آب دیونیزه، رزین کاتیونی با اسید هیدروکلریک یا همان اسید کلریدریک بازسازی می شود.

هیدروژن بار مثبت دارد و خود را به مهره رزین کاتیونی با بار منفی متصل می کند؛ رزین آنیون نیز به همان صورت با سدیم هیدروکسید بازسازی می شود.

pH آب دیونیزه:

این آب بدون یون است، پس pH آن باید عدد 7 باشد. البته آب همواره با کربن دی اکسید موجود در جو در تماس است و اسید کربنیک ضعیف را می سازد، در این صورت pH آن نزدیک به 5.5 خواهد بود. پس می توان گفت pH این آب پیش از تماس با جو، باید خنثی یا عدد 7 باشد.

کاربردها:

آب دیونیزه برای کار با ابزار های حساس و ترکیبات شیمیایی بی خطر است، به همین دلیل در فرایند تصفیه آب آشامیدنی و تولید آب صنعتی برای صنایع بیوتکنولوژی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور خلاصه می توان گفت این آب برای تمیز کردن سطوح و ابزار و در فرایندهای صنعتی یک جزء حیاتی برای داروها و محصولات شیمیایی به حساب می آید. در ادامه برخی از کاربرد های این آب را بررسی خواهیم کرد.

آزمایشگاه :

یکی از کاربردهای مهم این ماده، به عنوان معرف در آزمایشگاه هاست. معمولا استفاده از آب لوله کشی در آزمایشگاه ها باعث ایجاد اثرات نامطلوب می شود. به همین منظور آب دیونیزه ناخالصی حاصل از آب شیر یا بطری ها را حذف می کند تا آب بدون هیچ ناخالصی برای آزمایش ها استفاده شود. طی فرایند دیونیزاسیون، یون ها و ذرات ناخواسته حذف می شوند؛ در نتیجه واکنش های شیمیایی بین جامدات موجود در محلول کاهش می یابد و محلول حاصله خالص تر است.

آب دیونیزه در سیستم های اسمز معکوس:

در فرایند اسمز معکوس از آب DI برای فیلتر کردن نمک ها و سایر یون ها از آب شیر یا بطری ها بهره می برند. این آب به حذف نمک های محلول و اکسیژن در آب آشامیدنی کمک می کند. در بیشتر موارد سیستم آب دیونیزه را به جای یک سیستم اسمز معکوس استفاده می کنند. سیستم اسمز معکوس مقدار زیادی از جامدات محلول را قبل از ورود به مخزن حذف می کند، پس قرار دادن یک سیستم اسمز معکوس قبل از سیستم آب DI باعث کاهش هزینه ها می شود. البته سیستم اسمز معکوس سرمایه اولیه، هزینه تعمیر و نگهداری بسیار بالایی دارد؛ پس بهتر است پیش از به کارگیری برآورد هزینه ها انجام شود.

سیستم آب دیونیزه:

این سیستم مجموعه ای از مخازن و اجزا هاست که برای تولید آب با خلوص بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن در دو نوع ساده و پیچیده از فایبر گلاس ساخته شدند و اندازه های متفاوتی دارند. همچنین این مخزن ها حاوی رزین تبادل یونی هستند، که می توانند یون ها را از آب حذف کنند. سیستم آب غیر معدنی یک راه حل آسان و تمیز برای تولید آب DI است.

شستشو :

از این آب برای تمیز کردن رطوبت ساز استفاده می شود و به عملکرد صحیح آن کمک می کند. حذف مواد معدنی آب، از هر گونه تجمع و رسوب گذاری در دستگاه ها جلوگیری می کند.

لنز های تماسی:

از این محصول برای نگهداری و شستشو لنزهای تماسی استفاده می کنند. این آب بدون هیچ املاح و یونی است و می تواند بدون جایگذاری هیچ آلودگی لنزها را استریل کند.

آکواریوم:

این آب در آکواریوم ها محیطی سالم و تمیز را برای موجودات آبزی فراهم می کند که در نهایت باعث افزایش طول عمر آنها می شود. البته توجه داشته باشید که سطح pH آب را همواره بین هفت الی هشت نگه دارید.

استفاده از آب دیونیزه در آکواریوم ها

دیونیزاسیون کمی با اسمز معکوس متفاوت است، این فرایند در برابر باکتری ها بی اثر است اما می تواند برخی از آلاینده ها را فیلتر کند که حتی سیستم اسمز معکوس نمی تواند این کار را انجام دهد.

تمیز کردن قطعات ماشین:

یکی دیگر از کاربردهای این آب تمیز کردن قطعات خودرو مانند شیشه جلو، رادیاتور و موتور خودروها است.

استفاده از آب دیونیزه در خودروها

همچنین برای رقیق کردن ضد یخ غلیظ می توانید از آن بهره ببرید تا نمک های معدنی را از موتور خود دور نگه دارد.

خاموش کردن آتش:

آب غیر معدنی یک کپسول آتش نشانی مناسب محسوب می شود. زیرا رسانایی الکتریکی پایینی دارد و یک گزینه خوب برای خاموش کردن آتش های حاصل از بنزین و مواد شیمیایی است.

کاهش سمیت فلزات سنگین در بدن:

آب دیونیزه برای خارج کردن و کاهش سمیت فلزات سنگین از بدن مناسب است، پزشکان این آب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی به بیماران خود توصیه می کنند.

تمیز کردن سطوح:

این آب می تواند سطوحی مانند میز، مبلمان چوبی با روکش صاف، شیشه، فلزات و پلاستیک را تمیز کند. همچنین به دلیل توانایی در حل کردن موم در خود می تواند سطوح مومی را در تمیز کند.

تفاوت آب مقطر با آب دیونیزه :

آب مقطر، آب تمیزی است که با جوشاندن، تمام اجزای آن تبخیر و تصفیه می شود. اما آب DI با عبور از منبع و از راه سیستم تبادل آنیونی یا کاتیونی تولید می شود و تمام یون های آن حذف می شود. اصلی ترین تفاوت این دو در خلوص آنهاست. آب DI خالص ترین شکل آب است که در برخی موارد آن را آب مصنوعی در نظر می گیرند.

آیا آب دیونیزه قابل آشامیدن است؟

خیر، این آب هیچ نمک و ماده ی معدنی در خود ندارند و برای آشامیدن مناسب نیست. همچنین این آب می تواند برای مینای دندان و بافت نرم، خورنده باشد.

جمع بندی:

آب دیونیزه یا آب غیرمعدنی، آب بدون یونی است که برای تولید آب آشامیدنی و آب مورد نیاز صنایع مختلف مانند صنایع غذایی و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید این آب از رزین های تبادل یونی استفاده می کنند که مکانیسم چندان پیجیده ای هم ندارد. این آب با آب مقطر متفاوت است و نمی توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.