زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

تقریبا همه ی ما از سیانور به عنوان ماده ای کشنده یاد می کنیم و آن را در گروه خطرناک ترین مواد شیمیایی کشنده جهان قرار می دهیم. اما جالب است بدانید این ماده هم به طور طبیعی و هم مصنوعی در بیشتر محصولات مصرفی و حتی خوراکی ها وجود دارد. بیش از 70% سیانور

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

تقریبا همه ی ما از سیانور به عنوان ماده ای کشنده یاد می کنیم و آن را در گروه خطرناک ترین مواد شیمیایی کشنده جهان قرار می دهیم. اما جالب است بدانید این ماده هم به طور طبیعی و هم مصنوعی در بیشتر محصولات مصرفی و حتی خوراکی ها وجود دارد. بیش از 70% سیانور تولیدی در سطح جهان در استخراج طلا با سیانور (Gold extraction with cyanide) مصرف می شود. البته فلزات دیگری همچون مس، روی و نقره با استفاده از این فرایند بازیابی می شوند اما محرک اصلی برای ایجاد این فرایند، طلا بوده است.

وجود سیانور به طور طبیعی در هسته زردآلو

مقدار زیادی از این ماده در تولید لاستیک، چسب، مواد ضدحریق، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد دارویی و غذایی استفاده می شود. همچنین در فراوری فلزات، تولید مواد شیمیایی آلی، عکاسی و حشره کش ها هم از این ماده بهره می برند. غلظت بسیار کمی از آن هم در لوبیا، بادام، هسته ها و دانه های میوه های معمولی مانند زردآلو، سیب و هلو به طور طبیعی وجود دارد.

سیانور چیست؟

سیانور یا سیانید یک گروه شیمیایی از کربن و نیتروژن با فرمول شیمیایی (CN) است که یک سمی کشنده برای انسان ها محسوب می شود. یک ترکیب آلی که به راحتی با موجودات زنده واکنش می دهد. همچنین به آسانی با بسیاری از فلزات ترکیب می شود، به همین دلیل از آن در فرایند استخراج طلا با سیانور استفاده می کنند. طلا، یکی از معدود فلزاتی که در حضور یون های سیانید و اکسیژن حل می شود.

ترکیبات سیانور، مانند گاز سیانور هیدروژن و نمک های سیانور ساده (سیانور سدیم و سیانور پتاسیم)، می توانند به صورت طبیعی یا مصنوعی ساخته شوند. بیشتر مصرف کنندگان این ترکیب صنایع فولاد، آبکاری، معدن و صنایع شیمیایی هستند.

نقش سیانور در فراوری سنگ معدن:

از دهه 1970 فرایند سیانیداسیون، فناوری استخراج طلا بوده است. در این فرایند از سیانور سدیم، در محلول رقیق 100 تا 500 ppm یا 0.01 تا 0.05 درصد سیانور استفاده می کنند. دو فرایند متداول (لیچینگ) برای این منظور، شسته شدن پشته و آسیاب است که به نام کربن در شستشو (CIL) هم شناخته می شود. از محلول سیانور سدیم برای لیچینگ طلا از سنگ معدن استفاده می کنند، در اینجا دو نوع لیچینگ وجود دارد:

  • در محیط باز، محلول سیانور را روی تعداد زیادی از سنگ های معدن خرد شده اسپری می کنند. سیانور، به توده سنگ ها وارد می شود و در نهایت محلول طلا را جمع آوری می کنند.
  • سنگ معدن را با محلول سیانور در مخازن غول پیکر مخلوط می کنند.

لیچینگ سیانید بسیار کارآمد است و امکان استخراج سودآور طلا با عیارهای بسیار پایین از سنگ معدن را فراهم می کند.

مخازن فرایند سیانیداسیون طلا

در طول سالهای فراوان، پس از تحقیقات علمی زیاد هیچ ماده ای به اندازه ی سیانور از کیفیت اقتصادی و زیست محیطی خوبی برای بازیابی فلزات گرانبها برخوردار نبوده است.

مراحل استخراج طلا با سیانور:

طلا معمولا در غلظت های بسیار پایین (کمتر از 10 گرم در تن) در سنگ معادن وجود دارد. بیشترین فرایند برای استخراج طلا، سیانیداسیون است که شامل یک مرحله لیچینگ که طی آن طلا در یک محیط آبی حل می شود.

برای استخراج طلا با سیانور، ابتدا با استفاده از ماشین آلات سنگ های معدن را آسیاب و خرد می کنند. در ادامه آب را برای تولید خمیر یا دوغاب اضافه می کنند، این دوغاب را می توان با محلول سیانور سدیم یا سیانور پتاسیم ترکیب کرد. البته در بسیاری از عملیات ها از سیانور کلسیم به دلیل قیمت پایین تر، استفاده می کنند. برای تخریب سیانور، از سدیم متا بی سولفیت بهره می برند و برای جلوگیری از ایجاد سیانور هیدروژن سمی، در طول فرایند، از هیدروکسید کلسیم (آهک) یا هیدروکسید سدیم (سودا) به محلول استخراج اضافه می کنند.

این کار برای دستیابی به اطمینان کافی از حفظ محیط بازی در طول فرایند سیانیداسیون انجام می شود. در آخر هم از نیترات سرب برای افزایش سرعت لیچینگ طلا از سنگ معدن بهره می برند؛

پایان فرایند استخراج طلا با سیانور و تبدیل به شمش

فرایند لیچینگ سیانید معمولا به دنبال سایر فرایندها مانند خرد و آسیاب کردن انجام می شود. زمانی که طلا حل می شود، محلول را برای بازیابی طلا پردازش می کنند و سپس به شمش طلا تبدیل می کنند. در ادامه دوغاب ها، آب و سیانید باقیمانده با روش های شیمیایی و فیزیکی مختلف برای کاهش یا حذف سیانید باقی مانده تصفیه می شود.

فرایند سیانیداسیون (استخراج طلا با سیانور):

سیانیداسیون طلا یک روش هیدرومتالوژیکی برای استخراج طلا از سنگ معدن با عیار پایین است و متداول ترین فرایند لیچینگ برای استخراج طلا محسوب می شود. سیانید ماده ای بسیار سمی است از این رو استفاده از آن در اکثر نقاط جهان ممنوع است. اما در صنعت معدن، برای استخراج طلا می توان با خیال راحت از این ماده استفاده کرد. ویژگی اصلی برای استفاده ایمن از این ماده اطمینان و کنترل کافی از pH در سطح قلیایی بالای 10.5 است. کنترل pH معمولا با استفاده از آهک به عنوان یک کاتالیزور مهم در پردازش طلا است. از طرفی افزودن اکسیژن باعث افزایش نرخ سرعت این فرایند می شود.

البته جایگزین های فراوانی برای سیانیداسیون مانند تیوسولفات، تیوسیانات، پلی سولفید، آمونیاک، کلر، برم و ید در نظر گرفتند. اما بسیاری از آنها خطرناک تر و ماندگار تر از سیانور هستند و برای حل کردن طلا به معرف های تهاجمی بیشتری نیاز دارند. از طرفی سیانیداسیون بسیار ارزان و پرکاربردترین روش باقی مانده است.

واکنش شیمیایی استخراج طلا با سیانور:

واکنش شیمیایی برای انحلال طلا به شرح زیر است:

4 طلا + 8 NaCN + O2 + 2 H2O → 4 Na[Au(CN)[Au(CN)2]+ 4 NaOH

البته بعضی مواقع از سیانور پتاسیم و سیانور کلسیم به جای سیانور سدیم استفاده می کنند.

خطرات:

سیانور ماده ای بسیار سمی است و در صورت انتشار می تواند اثرات زیست محیطی و خطرات بهداشتی فراوانی داشته باشد. در هنگام استخراج طلا با سیانور، نشت این ماده در آب ها باعث مرگ ماهی ها، آلوده شدن منابع آب آشامیدنی و آسیب به زمین های کشاورزی می شود. این نشت می تواند برای مدت زمان طولانی در محیط باقی بماند. سمیت سیانور برای انسان ها از راه استنشاق گازهای سیانور یا مصرف نمک های آن اتفاق می افتد و مصرف 200 میلی گرم از آن به سرعت کشنده است.

این ماده در محیط باقی نمی ماند و به سرعت توسط نور خورشید و هوا به نیترات، آمونیاک و کربن دی اکسید تجزیه می شود. تولید کنندگان صنعتی از این اطلاعات استفاده می کنند و ادعا دارند این ماده، نسبتا ایمن است.

جمع بندی:

سیانور ماده ای سمی است که کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. بیشترین سهم مصرف این ماده مربوط به استخراج طلا است. استخراج طلا با سیانور مراحل چندان پیچیده ای ندارد و به سادگی توسط لیچینگ امکان پذیر است. طبق مطالعات انجام شده جایگزین های فراوانی برای سیانور بدست آمده اما هیچ کدام به اندازه ی این ترکیب شیمیایی کارآمد نبودند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.