زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

اسلایم چیست و چگونه ساخته می شود؟
برای اولین بار در سال 1976 در آمریکا ماده ای به نام اسلایم (slime) ساخته شد که برای چندین سال پروژه علمی موفقی به حساب می آمد. توسط این ماده در آن زمان همراه با بازی به بچه ها در مورد ویسکوزیته، پلیمرها و واکنش های شیمیایی آموزش می دادند. ساخت این ماده و بازی

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

برای اولین بار در سال 1976 در آمریکا ماده ای به نام اسلایم (slime) ساخته شد که برای چندین سال پروژه علمی موفقی به حساب می آمد. توسط این ماده در آن زمان همراه با بازی به بچه ها در مورد ویسکوزیته، پلیمرها و واکنش های شیمیایی آموزش می دادند. ساخت این ماده و بازی با آن یک روش خیلی خوب برای آموزش دروس علوم به بچه ها بود. این ماده ی سرگرم کننده بسیار مورد استقبال قرار گرفت اما از طرفی برخی نگرانی هایی هم به وجود آورد. برای مثال این ماده تا چه اندازه ایمن است یا آیا ممکن است باعث آلرژی شود؟

ساخت اسلایم در خانه:

در ویدیو زیر می توانید مواد تشکیل دهنده و مراحل ساخت اسلایم را مشاهده نمایید.

اسلایم چیست؟

اسلایم ماده ای چسبنده و چسبناک است که بافتی ضخیم و شبیه چسب دارد. اگر به آرامی آن را لمس کنید رفتاری شبیه به مایع خواهد داشت و در بین انگشتان جاری می شود. در ادامه اگر به سرعت آن در مشت خود فشار دهید به جامد تبدیل می شود. این ماده در واقع یک سیال غیر نیوتنی است که با ترکیب چند ماده، یک ماده ی پلیمری سرگرم کننده می سازد. در دروس سیالات، سیال غیر نیوتنی به سیالی گفته می شود که مایع یا جامد نیست و خواص هر دو حالت را به طور همزمان دارد. اگر آن را فشار دهید رفتاری شبیه به جامد دارد و اگر آن را بین انگشتان خود لمس کنید شبیه به مایع جاری می شود. البته این رفتار به شدت به ویسکوزیته سیال بستگی دارد.

جاری شدن اسلایم به دلیل لمس آن با انگشتان

این ماده را از مخلوط پلی وینیل الکل به همراه پودر بوراکس می سازند. پودر بوراکس حاوی اسید بوریک است و گاهی اوقات کمی بی کربنات سدیم هم به آن اضافه می کنند.

اسلایم را نمی توان در گروه پلاستیک های معمولی قرار داد، اما با توجه به اینکه از پلی وینیل الکل ساخته می شود می توان آن را یک پلاستیک غیر معمولی در نظر گرفت.

انواع اسلایم:

این ماده را می توان در انواع مختلفی ساخت که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

نام اسلایم کاربرد
گلیتر به دستور اولیه، مقداری مواد درخشان و پر زرق و برق اضافه می کنند.
تمیز کننده این نوع مقداری ضخیم تر از نوع معمولی است و با استفاده از آن می توان گرد و غبار را از صفحه کلید و سایر وسایل الکترونیکی پاک کرد. برای ساخت این نوع از بوراکس، آب گرم و چسب سفید استفاده می کنند.
کرکی این نوع بسیار نرم تر از سایر انواع خود است و برای ساخت آن به مواد بیشتری به جز بوراکس احتیاج داریم زیرا بافت متفاوتی با بقیه اسلایم ها دارد.
پاپ زمانی که در نوع معمولی گلوله های فوم یا سایر دانه های ریز جامد را مخلوط کنید، این نوع را خواهید داشت.
بدون بوراکس برخی از افراد تصور می کنند وجود بوراکس می تواند خطرناک باشد از این رو نوع بدون بوراکس آن را انتخاب می کنند.
درخشان در تاریکی این نوع از در تاریکی می درخشد؛ می توان آن را توسط مواد غیر سمی در خانه ساخت و به آن مواد درخشان مانند شب رنگ ها اضافه کرد.

تقریبا در تمامی انواع آن خواصی که به ویسکوزیته بستگی دارند، ثابت است.

ساخت اسلایم:

در زمان ساخت این ماده دو مورد را باید در نظر داشته باشید که شامل:

  • ساخت چسبناک و بی ضرر
  • اضافه کردن مواد اولیه به نسبت صحیح با یکدیگر

مواد اصلی مورد استفاده برای ساخت این سیال پلی وینیل الکل و پودر بوراکس است که حاوی اسید بوریک و سدیم بورات هستند. رعایت نسبت صحیح اضافه کردن این مواد به یکدیگر در تولید اسلایم با کیفیت بسیار موثر است.

مواد تشکیل دهنده ی اسلایم خانگی:

در خانه این ماده را می توان با طیف وسیعی از مواد ساخت؛ برای ساخت آن حداقل باید چند مورد از مواد زیر را داشته باشید:

  • بوراکس
  • مایع ظرفشویی
  • چسب سفید
  • نشاسته ذرت
  • کرم مو بر
  • شامپو
  • رنگ های خوراکی

برای خرید آنلاین مواد شیمیایی مورد نیاز برای ساخت اسلایم، می توانید از فروشگاه زلال طب شیمی استفاده کنید تا لذت خریدی راحت و ایمن را تجربه کنید. بوراکس اسلایم، در واقع همان بوراکس پنتا هیدرات است که در ساخن اسلایم مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت اسلایم در خانه:

برای تهیه این ماده در خانه به 200 گرم آرد ذرت، 200 میلی لیتر آب، ½ قاشق چایی خوری جوش شیرین،  ¼ قاشق چایی خوری محلول لنز تماسی و چند قطره رنگ خوراکی (دلخواه) احتیاج دارید.

برای شروع به 200 گرم آرد ذرت و 200 میلی لیتر آب نیاز دارید. 1 قاشق چایی خوری جوش شیرین را به آرد ذرت اضافه کنید و سپس آب را کم کم به آرد ذرت اضافه و با دست مخلوط کنید. آب را تا جایی اضافه کنید که مخلوط شما به قوام برسد؛ تا اندازه ای آن را مخلوط کنید که مرطوب و کشدار شود اما چسبنده نباشد. برای غلیظ شدن آن می توانید از آرد ذرت بیشتری استفاده کنید و اگر می خواهید آن را نازک کنید آب بیشتری اضافه کنید. برای داشتن نوع رنگی این محصول، چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید.

ساخت اسلایم در خانه

در ادامه یک قاشق چایی خوری محلول لنز تماسی به ترکیب اضافه و مخلوط کنید. این محلول شامل اسید بوریک است و اگر به مقدار زیاد از آن استفاده کنید ممکن است خطراتی برای سلامتی داشته باشد. اضافه کردن این محلول باعث جامد شدن این سیال می شود.

کاربردهای اسلایم:

این ماده بین تمام افراد بسیار محبوب است. برخی به دلیل یادگیری علوم آن را دوست دارند و برخی دیگر از تماشای تبدیل آن از جامد به مایع و برعکس لذت می برند. فشار دادن این محصول بین انگشتان باعث کاهش استرس می شود و از طرفی برخی با خاصیت کششی آن سرگرم می شوند.

کاربرد اسلایم در تمیزکردن صفحه کلید

البته از این ماده برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی یا قسمت هایی از اتاق خودرو ها هم استفاده می کنند.

نگهداری :

این ماده را باید حتما در ظرف در بسته برای جلوگیری از خشک شدن آن، نگهداری کرد. البته در یخچال ماندگاری این سیال تا یک ماه افزایش می یابد.

آیا اسلایم، محصولی ایمن است؟

برخی از پزشکان معتقدند که این ماده با توجه به مقدار کمی بوراکس که در زمان تولید به آن اضافه می شود، ماده ای ایمن است و خطری برای سلامتی ندارد. اما اگر مقدار بوراکس در ساخت این محصول زیاد باشد و استاندارد های لازم برای استفاده از آن رعایت نشود، می تواند خطرناک باشد و باعث استفراغ و گرفتگی عضلات شود. این ماده در کل ماده ای بی خطر به حساب می آید اما برخی افراد ممکن است به مواد سازنده ی آن حساسیت داشته باشند. البته این ترکیب به هیچ وجه خوراکی نیست و باید مراقب کودکان در حین بازی با آن باشیم که آن را نخورند. همچنین با توجه به زیست تخریب پذیر نبودن این سیال، می تواند تاثیرات بدی روی محیط زیست داشته باشد.

جمع بندی:

اسلایم ماده ای چسبنده و چسبناک است که امروزه با توجه به خاصیت سرگرم کننده آن بسیار محبوب و مشهور است. به راحتی با چند ماده ساده می توان آن را در خانه ساخت و با استفاده از آن دروس علوم را به کودکان آموزش داد. ماده ای ایمن است و خطری برای سلامتی ندارد، اما به دلیل زیست تخریب پذیر نبودن می تواند برای محیط زیست مخرب باشد.

سوالات متداول

کاربرد اسلایم چیست؟

اسلایم به عنوان یک وسیله ی سرگرمی و بازی برای کودکان و حتی بزرگسالان شناخته می شود. البته به دلیل خاصیت کشسانی و چسبندگی آن می توان از آن برای تمیز کردن وسایل الکتریکی و حتی قسمت هایی از خودرو بهره برد.

مواد اسلایم چیست؟

ترکیبات سازنده این ماده شامل پلی وینیل الکل، محلولی شبیه چسب سفید  یون های بورات که در بوراکس وجود دارد، هستند.

چسب اسلایم چیست؟

برای ساخت اسلایم از مایع رقیقی که شبیه به چسب سفید است استفاده می کنند. ویسکوزیته چسب اسلایم با دما تغییر می کند.

انواع اسلایم چیست؟

انواع این ماده شامل گلیتر، تمیز کننده، کرکی، پاپ، بدون بوراکس و درخشان است.تقریبا در تمامی انواع خواصی که به ویسکوزیته مربوط است، ثابت است.

حلال اسلایم چیست؟

سرکه سریع ترین و بهترین حلال برای اسلایم به حساب می آید.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.