زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

تفاوت بین منعقد کننده های پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم
در فرایند تصفیه آب استفاده از مواد شیمیایی بسیار رایج است. این ترکیبات تقریبا در تمامی مراحل فرایند وجود دارند و بسیار موثرند. دو ماده‌ی مهم که در تصفیه آب کاربرد دارند شامل پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم است. در ادامه این متن به بررسی کاربردها و تفاوت بین منعقد کننده های پلی آلومینیوم

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

در فرایند تصفیه آب استفاده از مواد شیمیایی بسیار رایج است. این ترکیبات تقریبا در تمامی مراحل فرایند وجود دارند و بسیار موثرند. دو ماده‌ی مهم که در تصفیه آب کاربرد دارند شامل پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم است. در ادامه این متن به بررسی کاربردها و تفاوت بین منعقد کننده های پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم می‌پردازیم.

انعقاد:

پیش از هرچیزی، لازم است ابتدا با انعقاد آشنا شوید. انعقاد فرایندی است که در آن ذرات معلق با بار منفی که در آب، در یک سوسپانسوین پایدار وجود دارند، بی ثبات می شوند. این عمل با افزودن یک منعقدکننده با بار مثبت انجام می شود که در ادامه بارهای منفی موجود را خنثی می کند. زمانی که ذرات ناپایدار یا خنثی شدند، لخته سازی رخ می دهد و ذرات بی ثبات شده به ذرات بزرگتر تبدیل می شوند.

انعقاد

فرایند لخته سازی تا زمانی که ذرات ناپایدار یا خنثی شوند، ادامه دارد. زمانی که ذرات بی ثبات می شوند و ذرات بزرگتری را می سازند، به اندازه کافی سنگین شدند پس می توانند ته نشین شوند. همچنین این ذرات به اندازه ای بزرگ هستند که بتوانند حباب های هوا را به دام انداخته و با شناورسازی هوای محلول، شناور شوند.

سولفات آلومینیوم:

این ماده به عنوان یک منعقدکننده موثر برای سالیان سال است که در تصفیه آب استفاده می شود. این ترکیب ماهیتی اسیدی دارد و عملکرد آن به گونه ای است که هیدروکسید آلومینیوم تولید می کند. به همین دلیل pH باید کنترل شود تا محدوده 8.5-5.8 را حفظ کند. هیدروکسید آلومینیوم در pH بالا دوباره حل می شود، مهم است که قلیاییت کافی در آب در طول لخته سازی وجود داشته باشد تا از تشکیل کامل و ته نشینی هیدروکسید نامحلول اطمینان حاصل شود. به همین دلیل در زمان استفاده از سولفات آلومینیوم کنترل pH ضروری است.

کاربرد سولفات آلومینیوم در تصفیه آباین ترکیب یک لخته کننده موثر برای حذف آلودگی ها، رنگ های ناخواسته و کدورت عمومی از آب است. با این حال، آثار زیادی از آلومینیوم یا به اصطلاح لجن، در منابع آبی به جای می گذارد. همین امر باعث می شود به فیلتراسیون بیشتری نیاز داشته باشید. در ادامه، هزینه های دفع تاثیر مستقیمی بر هزینه های عملیاتی تصفیه خانه آب دارند. به همین دلیل جستجوی جایگزین هایی که تولید زباله را کاهش دهند، بسیار سودمند است. نگرانی های بسیاری در مورد سمیت آلومینیوم در خاک وجود دارد که باعث بروز پیامدهای مخرب برای اکوسیستم ها می شود.

پلی آلومینیوم کلراید:

پلی آلومینیوم کلراید یا پک به عنوان جایگزینی توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده راحت تر هیدرولیز می شود و انعقاد بهتری را ارائه می دهد. همچنین به سرعت لخته تشکیل می دهد و محصولی کارآمد است. این ماده دوزهای پایین تری از آلومینیوم دارد، به همین دلیل باقیمانده های آلومینیوم و لجن های زائد را به مقدار کمتری تولید می کند. همچنین یک منعقد کننده از پیش هیدرولیز شده است و با واکنش زیر انجام می شود:

Al2(OH)5Cl → Al2(OH)5 + Cl + H2O → 2Al(OH)3 + H+ + Cl

پک، یکی از کارآمدترین ترکیبات شیمیایی در صنعت تصفیه آب است؛ این ترکیب راندمان انعقادی بالایی را ارائه می دهد و در مقایسه با سایر مواد وسیع ترین محدوده کاربرد دما و pH را دارد.

مزایایی استفاده از پک نسبت به سولفات آلومینیوم:

مزایایی پک نسبت به آلوم شامل:

  • پک در غلظت های بسیار کم مناسب
  • دوزهای مصرفی پک تقریبا یک سوم دوزهای مورد استفاده از آلوم است.
  • پک، آلومینیوم کمتری در آب پس از تصفیه باقی می گذارد و لجن کمتری تولید می کند.
  • در محدوده ی وسیعی از pH کاربرد دارد

در ادامه به بررسی تفاوت بین پک و آلوم می پردازیم.

تفاوت بین منعقد کننده های پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم

انجام فرایند انعقاد توسط پک در pH نسبتا بالا وجود دارد. میزان آلومینیوم در پک کمتر است پس لجن کمتری تولید می شود. از سوی دیگر هر چقدر میزان بازی یک منعقد کننده بیشتر باشد، تاثیر آن بر pH آب، دوز کمتری خواهد بود. آلوم در ساختار خود یون OH ندارد و میزان باز بودن آن صفر است.

تفاوت بین پک و آلوم

یک قاعده کلی بیان می کند هر چه میزان قلیاییت یک ماده بیشتر باشد، محتوای پلیمر و چگالی و کارایی بار کاتیونی بالاتر است.

جمع بندی:

ترکیبات بسیاری در صنعت تصفیه آب وجود دارد که برای انعقاد مورد استفاده قرار می گیرند. دو ترکیب رایج و بسیار پرکاربرد پک و سولفات آلومینیوم است. در این متن به بررسی تفاوت بین منعقد کننده های پلی آلومینیوم کلراید و سولفات آلومینیوم در تصفیه آب پرداختیم؛ پک در غلظت های بسیار کم و طیف گسترده ای از pH موثر است.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.