زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

خطرناک ترین مواد شیمیایی کشنده جهان
امروزه به هر سمتی که نگاه کنید می توانید مواد شیمیایی را ببینید. برخی از این مواد بسیار حیاتی هستند و برخی دیگر می توانند زندگی شما را به خطر بیندازند. وقتی از مردم خواسته می شود مواد سمی را نام ببرند، ممکن است به فکر سیانور، آرسنیک یا مواد این چنینی باشند. در جهان،

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

امروزه به هر سمتی که نگاه کنید می توانید مواد شیمیایی را ببینید. برخی از این مواد بسیار حیاتی هستند و برخی دیگر می توانند زندگی شما را به خطر بیندازند. وقتی از مردم خواسته می شود مواد سمی را نام ببرند، ممکن است به فکر سیانور، آرسنیک یا مواد این چنینی باشند. در جهان، مواد شیمیایی کشنده بسیاری وجود دارد که در این مقاله قصد داریم با برخی از خطرناک ترین مواد شیمیایی (سمی ترین مواد شیمیایی) که با عنوان مواد شیمیایی کشنده یا کشنده ترین سم برای انسان نیز بیان می شوند، آشنا شویم.

تعریف ماده شیمیایی خطرناک

ویژگی های یک ماده شیمیایی خطرناک به شرح زیر است:

 • قابلیت اشتعال
 • قابلیت انفجار
 • خورندگی
 • سمیت
 • واکنش پذیری بالا

هر یک از این موارد به تنهایی، برای سلامتی انسان ها بسیار زیان بار هستند. از این رو اغلب موادی که چند ویژگی بالا را داشته باشند، در لیست خطرناک ترین مواد شیمیایی دنیا قرار می گیرند.

بر اساس استاندارد مواد شیمیایی خطرناک، به یکی از موارد زیر اطلاق می شود:

مواد شیمیایی خطرناک به دلیل ویژگی های فیزیکی و شیمیایی
مواد بیولوژیکی دارای اثرات بیماری زا و در نهایت مرگ
مواد رادیواکتیو منتشر کننده پرتوهای یونیزه

حال که با تعریف ماده شیمیایی خطرناک آشنا شدیم، در ادامه به معرفی کشنده ترین و بدترین انواع آن ها خواهیم پرداخت.

سمی ترین مواد شیمیایی جهان

در جهان تعداد زیادی مواد شیمیایی خطرناک وجود دارد که کشنده نیز هستند این مواد ترکیباتی همچون آزیدوازید آزید، دی متیل کادمیوم و فلوروانتیمونیک اسید دارند که مقادیر کم آنها نیز منجر به مرگ می شود. با ما همراه باشید تا 11 مورد از خطرناک ترین مواد شیمیایی را معرفی کنیم.

 1. سدیم سیانید

این ماده معروف به سیانور به طور معمول یک واکنش دهنده صنعتی است که در استخراج طلا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. با بویی شبیه به بادام، در عرض چند ثانیه باعث مرگ می شود.

سدیم سیانید

سیانید سدیم به سیتوکروم سی اکسیداز که پروتئینی در میتوکندری است متصل شده و در استفاده سلول ها از اکسیژن، اختلال ایجاد می کند.

 1. نیکوتین

نیکوتین یک ترکیب شیمیایی است که توسط گیاهان برای مقابله با آفات ساخته می شود. این ماده در واقع نوعی مکانیسم دفاعی است، همین امر علت قرار گرفتن نیکوتین به عنوان یک سم خوراکی کشنده قوی در جهان است.

نیکوتین خطرناک ترین مواد شیمیایی

این ماده در دوزهای پایین اعتیاد آور و مقدار زیاد آن کشنده است. به گزارش موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی، 5 میلی گرم/مترمکعب نیکوتین می تواند به شدت کشنده باشد.

 1. استریکنین

استریکنین یک آلکالوئید بسیار سمی، بی رنگ، با مزه تلخ و به شکل جامد کریستالی است. این ماده از دانه های درخت Strychnos nux-vomica به دست می آید. اگرچه از این سم خوراکی کشنده معمولا برای کشتن آفات استفاده می کنند، اما برای انسان ها به شدت کشنده خواهد بود. این ماده، ترکیب مورد علاقه قاتلان در طول تاریخ بوده و شایعاتی مبنی بر مرگ اسکندر مقدونی توسط این ماده وجود دارد.

 1. سارین

سارین یک عامل عصبی بسیار قوی است و قربانیان خود را در عرض چند دقیقه از بین می برد. استنشاق آن باعث فلج شدن عضلات ریه و در نهایت مرگ در اثر خفگی می شود. بسیاری از مقامات به طور گسترده این سم را سلاح بالقوه کشتار جمعی می دانند. به همین منظور، تولید و ذخیره آن توسط کنوانسیون سلاح های شیمیایی در سال 1993 کاملاً غیرقانونی اعلام شد همچنین در لیست خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان، در جدول شماره یک قرار گرفت.

 1. ریسین

قرن هاست روغن دانه ی گیاه کرچک پس از استخراج، در صنایع دارویی برای درمان یبوست و غیره استفاده می شود. کرچک از دانه های رسیده ای که پوشش بیرونی (بدنه) آن ها برداشته شده است، تولید می شود. پوسته روی دانه کرچک حاوی خطرناک ترین ماده شیمیایی در جهان به نام ریسین است.

ریسین خطرناک ترین مواد شیمیایی

ریسین به منظور استخراج روغن از دانه های کرچک به دست می آید و در فیبر جامد باقی می ماند؛ از این رو، روغن کرچک حاوی ریسین نیست و از سوی سازمان غذا و دارو مورد تایید است. از این ماده در جنگ های جهانی در سلاح های شیمیایی استفاده می کردند. ریسین یک سم خوراکی کشنده بسیار قوی است و فقط چند دانه از آن (به اندازه نمک سفره) باعث از بین رفتن انسان ها می شود. در واقع یک گلیکوپروتئین بوده که با ایجاد تداخل در سنتز پروتئین در داخل سلول ها، باعث مرگ آنها می شود.

 1. سم بوتولینوم A (بوتاکس)

دانشمندان توافق دارند که سم بوتولینوم، تولید شده توسط باکتریهای بی هوازی کلوستریدیوم بوتولینوم و برخی باکتری های مشابه یکی از سمی ترین و خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان است. LD50 آن کم بوده و به اندازه ای سمی است که فقط 1.3 الی 2.1 نانوگرم در کیلوگرم از آن برای کشتن افراد در صورت تزریق، کافی است. با برون یابی از اثر آن بر روی موش ها، مشخص شده که دوز وریدی 7 الی 10 گرم از آن برای کشتن یک فرد 70 کیلوگرمی کافی است.

بوتاکس یا سم بوتولینوم A، یک ماده شیمیایی آرایشی بسیار رایجی است که اتفاقاً یکی از سمی ترین انواع بوتولینوم موجود در طبیعت است و می توان آن را کشنده ترین سم برای انسان ها دانست.

VX .5

VX یا عامل سمی X، یک عامل عصبی تند و زننده است که به طور خاص آن را برای استفاده در جنگ ها طراحی کردند. توسط محققان نظامی انگلیسی تولید شده و در دوزهای کمتر از 10 میلی گرم کشنده است. این ماده یک ترکیب شیمیایی مصنوعی در گروه ارگانوفسفر است، در واقع یک تیوفسفونات است.

VX می تواند از طریق استنشاق یا جذب از پوست وارد بدن شده و به راحتی در محیط تجزیه نشود. VX با ایجاد اختلال شدید در سیگنالینگ بین سیستم عصبی و عضلانی، منجر به فلج طولانی مدت تمام عضلات بدن از جمله دیافراگم و در نهایت مرگ در اثر خفگی می شود.

 1. پتاسیم سیانید

سیانید پتاسیم یک ماده شیمیایی بسیار سمی و پرکاربرد است که می تواند در عرض چند دقیقه منجر به مرگ شود.

این ترکیب یکی از خطرناک ترین مواد شیمیایی موجود در جهان است، که در کمتر از ده دقیقه می تواند باعث مرگ افراد شود.

 1. تری فلورید کلرین

تری فلورید کلرین به دلیل توانایی بالا در خوردگی شیشه، مشهور است. یک ترکیب بین هالوژنی بی رنگ، خورنده و به شدت واکنش پذیر که فقط می توان آن را در ظروف فلزی اصلاح شده با فلور نگهداری کرد.

تری فلورید کلرین-خطرناک ترین مواد شیمیایی

عمدتا به عنوان یک جز در سوخت های موشکی مورد استفاده قرار می گیرد و در برخورد با آب، منجر به یک واکنش انفجاری بسیار شدید می شود.

 1. مایتوتوکسین

مایتوتوکسین با فرمول شیمیایی C164H256O68S2Na2 یک اتر چند حلقه ای مشتق از پلی اکتید است. دانشمندان این ماده را به عنوان بزرگترین ماده غیر پلیمری و همچنین جز خطرناک ترین مواد شیمیایی و کشنده ترین سم دریایی جهان معرفی کرده اند. MTX دارای LD50 در حدود یک مرتبه کمتر از باتراتوکسین بوده و ساختاری بسیار پیچیده دارد.

این سم اغلب از خوردن برخی غذاهای دریایی (از نوعی جلبک دریایی که از dinoflagellate که نوعی پلانکتون دریایی است، تغذیه می کنند) وارد بدن آبزیان و سپس انسان ها می شود. مایتوتوکسین یک کاردیوتوکسین است که با افزایش جریان یون های کلسیم از طریق غشای عضله قلب منجر به دپلاریزاسیون سلولی، ترشح هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی و تجزیه فسفوینوزیتیدها می شود.

 1. باتراکوتوکسین

باتراکوتوکسین یک سم حیوانی بسیار خطرناک بوده و در لیست خطرناک ترین مواد شیمیایی دنیا قرار می گیرد. این ماده غیر پپتیدی، برای انسان ها بسیار کشنده است. به طور معمول از دارت های سمی قورباغه های طلایی که زادگاهشان کشور کلمبیا است، خارج می شود. جالب است بدانید این قورباغه ها به خودی خود این سم را ندارند و از نوع رژیم غذایی آنها این ماده سنتز می شود. این قورباغه ها با تغذیه از نوعی سوسک به نام Melyrid این سم را تولید می کنند. علت این امر هنوز مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که این سوسک شاید حاوی سم باتراکوتوکسین باشد.

این ماده یک آلکالوئید استروئیدی بسیار قوی است. سم باتراکوتوکسین به محض ورود به بدن باعث دپلاریزاسیون عضلات و عصب، فیبریلاسیون و نارسایی قلبی می شود. کشندگی BTX به دلیل اختلال در انتقال سیگنال های الکتریکی در بدن است. سمی ترین ماده ی شیمیایی در جهان باتراکوتوکسین است، زیرا هیچ پادزهری ندارد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی 11 مورد از خطرناک ترین مواد شیمیایی موجود در دنیا پرداختیم. در این میان رتبه اول به باتراکوتوکسین در گروه سمی ترین مواد شیمیایی در جهان تعلق گرفت، چرا که هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد و کشنده ترین سم برای انسان هم محسوب می شود. همچنین سه مورد از کشنده ترین گازهای موجود نیز معرفی شد. نکته جالب این است که تمامی این ترکیبات به صورت طبیعی در محیط زیست وجود دارند.

سوالات متداول

سمی ترین گاز های شیمیایی در جهان کدامند؟

از خطرناک ترین گاز های موجود در جهان می توان به هیدروژن سولفید، کلرین و آرسین اشاره کرد که استنشاق تمامی این گازها در غلظت های بالا (غلظت های بیشتر از 1000ppm برای کلرین و 250ppm برای آرسین) کشنده است.

سمی ترین ماده شیمیایی در جهان چیست؟

باتراکوتوکسین به دلیل نداشتن هیچ پادزهری به عنوان سمی ترین ماده شیمیایی در جهان شناخته شده است.

سمی ترین ماده شیمیایی جنگی کدام است؟

VX یک ترکیب شیمیایی مصنوعی و از گروه ارگانوفسفر هاست که توسط محققان انگلیسی برای استفاده در جنگ ها تولید شده و مقدار 10 میلی گرم از آن کشنده است.

خطرناک ترین ماده شیمیایی در آزمایشگاه ها چیست؟

استونیتریل، ماده ای قابل اشتعال بوده و می تواند از راه پوست، بلع یا استنشاق جذب بدن و به سیانید تبدیل شود.

چرا از سم بوتولینوم A یا همان بوتاکس در جراحی های زیبایی استفاده می شود؟

به دلیل توانایی فلج کردن ماهیچه ها، برای درمان مواردی مانند چین و چروک و اسپاسم عضلات در دوزهای بسیار کم استفاده می شود.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.