زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

رزین چیست؟ – زلال طب شیمی
در سال های اخیر رزین (resin) به شکل گسترده در اختیار همگان بوده و امکان ساخت جواهرات، مجسمه یا وسایل دکوراسیون خانه ها را فراهم ساخته است. این مواد معمولا مخلوطی از ترکیبات آلی هستند که توسط قارچ ها، باکتری ها و گیاهان تولید می شوند. این ترکیبات به طور مستقیم نمی توانند رشد و

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

در سال های اخیر رزین (resin) به شکل گسترده در اختیار همگان بوده و امکان ساخت جواهرات، مجسمه یا وسایل دکوراسیون خانه ها را فراهم ساخته است. این مواد معمولا مخلوطی از ترکیبات آلی هستند که توسط قارچ ها، باکتری ها و گیاهان تولید می شوند. این ترکیبات به طور مستقیم نمی توانند رشد و تولید مثل را کنترل کنند به همین دلیل مولکول های تخصصی نامیده می شوند. نارسانای الکتریکی هستند و کاربردهای فراوانی در لاک، جوهر چاپ، پلاستیک، کاربردهای پزشکی و غیره دارند.

رزین چوب

از نظر شیمیایی ترکیبات پیچیده ای هستند که از مخلوط ترکیبات مختلف تشکیل می شوند. می تواند مخلوطی از محصولات اکسیژن دار ترپن ها (هیدروکربن های اکسیژن دار)، اسید، استر و الکل باشند. این مواد جامدات آمورف یا نیمه کریستالی هستند که می توانند به پلاستیک تبدیل شوند.

رزین چیست؟

رزین ها مواد جامد یا نیمه جامد ترکیبات شیمیایی پیچیده هستند که به صورت طبیعی از تعداد زیادی کربن ساخته شدند. همچنین این کلمه را برای مایعات یا ترکیباتی که شبیه به مایع با ویسکوزیته بالا هستند و از پلیمرزاسیون با اسید چرب تولید می شوند، هم به کار می برند. این مواد اشکال مختلفی مانند جامد، مایع یا پودری دارند. در واقع هر ترکیب آلی طبیعی یا مصنوعی که از یک ماده مایع غیر کریستالی یا چسبناک تشکیل شده باشد، در این گروه قرار دارد. به طور کلی آنها را بر اساس سنتز به دو دسته ی مصنوعی و طبیعی تقسیم می کنند و از پلیمرها، مونومرها، روغن ها، اسیدهای چرب و منابع طبیعی مشتق می شوند. رایج ترین آنها کوپال، داممار، ماستیک و شلاک است.

خواص رزین ها:

مواد جامد یا نیمه جامد شفاف یا نیمه شفافی که وزن مخصوص آنها از آب بیشتر است. این ترکیبات در حضور حرارت نرم و ذوب می شوند. معمولا در حالت آمورف بوده و در آب نامحلول هستند. از تعداد زیادی کربن تشکیل شدند که در فرایند اکسیداسیون در جو به رنگ تیره در می آیند.

روش تهیه:

این ترکیبات با توجه به دسته و گروهی که در آن قرار می گیرند، روش تهیه متفاوتی دارند. برای مثال اولئورزین که نوع طبیعی این ماده است مخلوطی از رزین و روغن فرار است یا رزین های صمغ اولئو، مخلوطی از روغن فرار، صمغ و رزین است. همچنین رزین بالزام مخلوطی از اسید بنزوئیک و اسید سینامیک یا استرهای این اسید است.

انواع رزین ها:

بر اساس سنتز آنها را به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می کنند که در ادامه هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

طبیعی یا معمولی:

گیاهان معمولا برای پاسخ در برابر آسیب ها و محافظت از خود، رزین ترشح می کنند؛ این ماده از گیاه در برابر حشرات و عوامل بیماری زا محافظت می کند. معمولا این نوع از مواد آلی، قابل ذوب و قابل اشتعال بوده و به صورت شفاف یا نیمه شفاف هستند. دارای رنگ زرد یا قهوه ای، بدون بو با طعم خفیف سقز، نامحلول در آب و محلول در الکل، اسانس ها، اتر و روغن های چرب داغ هستند.

رزین طبیعی

این ترکیبات با حرارت دادن نرم و ذوب می شوند و با شعله ای روشن و دودی می سوزند. بیشتر آنها از درختان کاج و صنوبر در واقع بیشتر مخروطیان (معمولا ترشحات ساقه) تراوش می کنند. این ترکیبات از راه آسیب به پوست درختان در اثر باد، آتش، رعد و برق و دلایل دیگر به وجود می آیند و برای مدت زمان طولانی کاربردهای فراوانی از جمله تهیه صابون داشتند.

انواع رزین های طبیعی:

بعضی از رزین های مشتق شده طبیعی، زمانی که نرم هستند اولئورزین نام دارند و هنگامی که حاوی اسید بنزوئیک یا اسید سینامیک باشند، بلسان نام دارند. اولئورزین ها مخلوط های طبیعی از یک روغن فرار و یک رزین هستند و از گیاهان مختلف استخراج می شوند. رزین های بدست آمده از فلفل دلمه ای و زنجبیل مثال هایی از این نوع هستند.

کاربردهای رزین های طبیعی:

از نوع گیاهی این مواد برای تولید لاک ها، چسب ها و مواد لعاب کننده محصولات غذایی بهره می برند. همچنین به عنوان مواد اولیه برای سنتز سایر ترکیبات آلی و اجزای عطر مناسب هستند؛ قدیمی ترین استفاده از این ترکیبات به عنوان چسب بوده است. همچنین از این مواد به عنوان طعم دهنده، ضد نفخ، خلط آور، عامل محرک یا ادرار آور و داروی ضد سرطان بهره می برند.

رزین های مصنوعی:

امروزه در صنعت مدرن، انواع مصنوعی جایگزین انواع طبیعی شدند. این گروه دسته ی بزرگی از محصولات را تشکیل می دهند که برخی از خواص فیزیکی رزین های طبیعی را دارند اما از نظر شیمیایی متفاوت هستند. این دسته به دو گروه ترموپلاستیک و ترموست تقسیم می شوند. ترموپلاستیک ها پس از انجام عملیات به حالت پلاستیک باقی می مانند اما ترموست ها دراثر حرارت نامحلول و غیر قابل ذوب می شوند. این مواد در صنعت تولید می شوند و توسط پخت پلیمر سفت و سخت می شوند. رزین های ترموپلاستیک، اپوکسی، تبادل یونی، استال، شیشه اکریلیک نمونه هایی از این گروه هستند.

انواع رزین مصنوعی:

این گروه انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

رزین ترموپلاستیک:

این نوع با افزایش حرارت، نرم و با کاهش حرارت سفت می شود؛ در ادامه مثال هایی از آن را بررسی خواهیم کرد.

آلکیدی:

دارای خواص الکتریکی و حرارتی عالی و مقاومت شیمیایی خوبی هستند؛ بسیار مقرون به صرفه بوده و برای قطعات الکتریکی، رنگ ها و فیلرها استفاده می شود.

پلی کربنات:

در برابر لکه گیری و فیلتراسیون مقاوم است و با توجه به مزایایی که دارد برای جایگزینی فلزات، لنزها، کلاه ایمنی، عایق ها و فیلم عکاسی استفاده می شود.

پلی پروپیلن:

این نوع بی رنگ، بی مزه با مقاومت حرارتی بالا و چگالی کمی هستند که مقاومت شیمیایی زیادی دارند و برای تولید اسباب بازی، لوله و پوشش استفاده می شوند.

رزین ترموست:

امکان قالب گیری چندباره دارند و در پوشش های صنعتی، خودرو، دوچرخه، پوشش های برنجی کاربرد بسیار دارند. مثال های از رزین های ترموست را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

فنولیک:

مقاومت بالایی در برابر حرارت، ضربه و نفوذ رطوبت دارد و برای محصولاتی مانند لنت ترمز، اجزای الکتریکی، قالب ها، چسب ها و غیره استفاده می شوند.

اپوکسی:

این نوع به پلی اپوکسیدها نیز معروفند و از دسته پلیمرهای واکنش پذیر هستند که حاوی گروه اپوکسید هستند.

رزین اپوکسی

مقاومت شیمیایی و حرارتی عالی و خاصیت چسبندگی بالایی دارند و به طور گسترده در پوشش های سطحی، پوشش های فلزی، کامپوزیت ها، تولید برس رنگ، مواد پلاستیکی، لمینت ها و آستر ها استفاده می شوند. از روغن سیلیکون در حد چند قطره در این نوع به منظور ایجاد اشکال مختلف بهره می برند.

اکریلیک:

یک ماده ی پلاستیکی ترموپلاستیک یا ترموست است که معمولا از اسید اکریلیک، اسید متاکریلیک و مونومرهای آکریلات به دست می آید. این ترکیبات دارای وزن مولکولی و دمای شیشه ای بالا هستند.

پلی یورتان:

از بخش های نرم و سخت تشکیل شدند و دارای خاصیت ارتجاعی و چقرمگی بالایی هستند. برخی از خواص مانند نفوذپذیری رطوبت، مقاومت در برابر سایش، حرارت و مواد شیمیایی را می توان با تغییر فرمولاسیون و روش قالب گیری ایجاد کرد.

چوب:

ترکیبی از چوب و رزین است که در سال های اخیر  به دلیل زیبایی و دوام بالا در مبلمان و جواهرات استفاده می شود.

کاربردهای رزین ها:

این ترکیبات شیمیایی کاربردهای گسترده ای در صنعت دارند که در ادامه برخی از آنها را معرفی خواهیم کرد.

  • پوشش سطح
  • عایق الکتریکی
  • ریخته گری
  • پزشکی، دندانپزشکی و دارویی
  • بسته بندی
  • چسب
  • لوازم آرایشی

البته این مواد در رنگ ها، مراقبت های شخصی و خانگی، لاستیک، پلاستیک، ساخت لوازم برقی و جواهرات، وسایل تزئینی و پوشش های چوبی نیز کاربرد دارند.

مزایای رزین ها:

این مواد بسیار متنوع با خواص مختلفی هستند و کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارند. مقاومت در آب، خواص حرارتی و مکانیکی بالا، مقاومت محیطی و شیمیایی بالا از دیگر مزایای این ترکیبات شیمیایی است.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.