زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

روش های استخراج طلا – زلال طب شیمی
در پوسته سیاره زمین فلزات گوناگونی وجود دارد، اما فلزات گرانبها را به ندرت می توان یافت؛ در واقع طلا از همان فلزات گرانبهایی است که به مقدار بسیار کمی در زمین وجود دارد. به جرات می توان گفت بیش از هزاران سال است که طلا به عنوان فلزی با ارزش و قیمتی در دسترس

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

در پوسته سیاره زمین فلزات گوناگونی وجود دارد، اما فلزات گرانبها را به ندرت می توان یافت؛ در واقع طلا از همان فلزات گرانبهایی است که به مقدار بسیار کمی در زمین وجود دارد. به جرات می توان گفت بیش از هزاران سال است که طلا به عنوان فلزی با ارزش و قیمتی در دسترس انسان هاست. این ماده به دلیل ساختار الکترونیکی اتم هایش که تابش الکترومغناطیسی را جذب می کند، دارای رنگ زرد روشن و درخشان است. همین درخشندگی آن کافیست تا نظر هر کسی را به خود جلب کند. این فلز ارزشمند در دل زمین و در بستر رودخانه ها در سنگ ها وجود دارد. از گذشته تا به امروز انسان ها روش های متفاوتی را برای استخراج آن امتحان کردند که هر کدام مزایا و معایب خود را داشتند. به دلیل تعدد در نوع سنگ های حاضر روش های متفاوتی برای استخراج این عنصر ارزشمند وجود دارد. در این مقاله به بررسی انواع روش های استخراج طلا خواهیم پرداخت.

انواع روش های استخراج طلا از سنگ:

سنگ های طلا با توجه به بستری که دارند، روش های گوناگونی را برای استخراج آنها می توان در نظر گرفت، این روش ها شامل:

 • جداسازی ثقلی
 • سیانیداسیون
 • جداسازی ثقلی-شناورسازی
 • شستشوی فلوتاسیون سیانید
 • شناورسازی تک
 • جداسازی شناور-گرانشی
 • روش لیچینگ هیپ
 • ادغام منفرد

البته راه های متعدد بسیاری برای این امر وجود دارد. روش های بالا، روش هایی است که اغلب در کارخانه های فراوری طلا مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه هر کدام از این روش ها را بررسی خواهیم کرد.

روش جداسازی ثقلی:

این روش برای سنگ معدن اکسید شده که دارای رگه کوارتز است، مناسب است. سنگ معدن خامی که با این روش فراوری می شود مستقیما ذوب می شود. البته ضایعات به دست آمده با این روش به لیچینگ سیانید ارسال می شوند.

سیانیداسیون:

این فرایند یکی از اصلی ترین روش های استخراج طلا از سنگ معدن است. این روش مزایای بسیاری مانند بازیافت بالا، سازگاری قوی و قابلیت استخراج به صورت محلی را برخوردار است. این روش از چهار مرحله زیر تشکیل شده است:

 • شستشوی سنگ حاوی طلا در محلول سیانیداسیون
 • جذب کربن فعال
 • الکترولیز دفع کربن حاوی طلا
 • ذوب لجن طلا

استخراج طلا با سیانور به دلیل حضور سیانور، که ماده ای سمی است و محیط زیست را به راحتی آلوده می کند، چندان توصیه نمی شود. بهتر است برای استخراج این فلز ارزشمند از معرف هایی سازگار با محیط زیست بهره برد.

جداسازی ثقلی-شناورسازی:

در این روش طلای درشت را با روش جداسازی ثقلی بازیابی و ضایعات را با روش فلوتاسیون پردازش می کنند. این روش برای سنگ های معدن مرتبط با طلای آزاد قابل استفاده است.

شستشوی فلوتاسیون سیانید:

سیانید فلوتاسیون-کنسانتره: این فرایند برای تصفیه سنگ معدن کوارتز رگه دار که رابطه ی نزدیکی با طلا و سولفید دارد، مناسب است.

شستشوی فلوتاسیون-بو دادن سیانید: این فرایند برای تصفیه مواد معدنی شناور حاوی سیانیداسیون مضر، مناسب است.

شناورسازی تک:

از روش های استخراج طلا که برای تصفیه ذرات طلا، سنگ معدن سولفیدی حاوی رگه کوارتز طلا با قابلیت شناورپذیری بالا و سنگ معدن سولفید طلای چند فلزی حاوی کربن مناسب است.

جداسازی شناور-گرانشی:

این فرایند مبتنی بر فلوتاسیون است و برای سنگ معدنی که رابطه نزدیکی با طلا و سولفید دارد، مناسب است.

روش لیچینگ هیپ:

نوعی روش لیچینگ سیانید که برای تصفیه سنگ معدنی که طلای کم عیار دارد، مناسب است. این روش مزایای بسیاری از جمله فرایند ساده، سرمایه گذاری و هزینه کمتر دارد.

ادغام منفرد:

این فرایند برای تصفیه رگه کوارتز اولیه و کانسنگ های اکسید شده حاوی طلای درشت مناسب است. استخراج به این روش یک روش قدیمی و رایج استخراج طلا از سنگ معدن است. روش های استخراج طلا که در بالا گفته شد با توجه به ساختارهای داخلی مختلف، انواع سنگ و خواص سنگ معدن اعمال می شود. در ادامه مهم ترین روش های استخراج طلا از سنگ های معادن را بررسی خواهیم کرد.

روش های استخراج طلا از معدن:

قطعا طلایی که در حال حاضر به عنوان گردنبند، دستنبد یا انگشتر در اختیار دارید با آنچه که از معدن به صورت خام به دست می آید زمین تا آسمان تفاوت دارد. این فلز با ارزش، مسیر بسیار دشواری را طی می کند تا به محصولی قابل استفاده و قیمتی تبدیل شود. از سوی دیگر استخراج طلا از معادن به آن سادگی که فکر می کنیم، نیست.

استخراج طلا از معادن

یک معدن طلا علاوه بر طلا می تواند شامل فلزات دیگری نیز باشد که استخراج هر کدام از آنها نیازمند دانش و علم کافی است. در ادامه برخی از روش های آن را با یکدیگر بررسی می کنیم.

استخراج با لیچینگ سیانید:

این فرایند در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که زمین غلظت بالایی از طلا داشته و توسعه صنعتی آن ارزشمند باشد. برای این فرایند، سنگ حاوی طلا را خرد می کنند. در ادامه گرد و غبار سنگ که در مخازن یا ستون ها ذخیره شدند را با محلول سیانید سدیم ترکیب می کنند. در ادامه برای جداسازی طلا از گرد و غبار سنگ از اسید بهره می برند. سپس طلا با افزودن گرد و غبار از روی محلول لیچ فیلتر می شود و از بستر گل آلود شسته و در نهایت خشک می شود.

طلای خام بازیافتی بعدها به طلای مرغوب تصفیه می شود. این روش به دلیل انتشار اسید هیدروژن سیانید که بسیار سمی و قابل اشتعال است و خطرات بسیاری برای انسان ها و محیط زیست دارد، با محدودیت های بسیاری مواجه است.

استخراج طلا با فرایند آمالگام:

این روش یکی از قدیمی ترین روش های استخراج طلا است که در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت. در این فرایند نیز سنگ های حاوی طلا خرد و به ماسه ریز تبدیل می شوند. در ادامه جیوه را به گرد و غبار سنگ اضافه می کنند. طلا دارای خاصیتی است که به آن کمک می کند تا به سطح جیوه بپیوندد. در واقع جیوه غنی شده با طلا یک محلول آلیاژ درخشان نقره ای به نام آمالگام را می سازد.

استخراج طلا با فرایند آمالگام

آمالگام در کف ظرف مخلوط جمع می شود و به راحتی از سایر مواد معدنی جدا می شود. در ادامه آمالگام را تا زمانی که جیوه از طلا جدا شود، حرارت می دهند. این روش نیز به دلیل انتشار بخارات سمی جیوه، برای سلامت انسان ها و محیط زیست خطرناک است.

استخراج طلا با فرایند الکترووینینگ:

این روش یک فرایند پرکاربرد است که در آن طلا بدون استفاده از مواد سمی استخراج می شود، این روش از یک فرایند الکتروشیمیایی پیروی می کند. در این فرایند می توان سایر فلزات گرانبها مانند مس، روی و آهن را که در سنگ طلا وجود دارند، یافت. در روش تمیز کردن الکترولیتی لجن سنگ، آند لجن سنگ حامل فلز گرانبها را فعال می کند.

استخراج طلا با فرایند الکترووینینگ

از سوی دیگر کاتد از یک قطعه فلز خالص ساخته شده است. در طول الکترولیز، طلای موجود در سنگ خام حل نمی شود و به صورت لجن در زیر آند جمع می شود. در اینجا همراه با طلا، سایر فلزات گرانبها مانند نقره، سرب، قلع و مس در لجن آند متمرکز می شوند و به راحتی می توان آنها را از بین برد. سپس با یک فرایند مناسب می توان تک تک فلزات گرانبها را از یکدیگر جدا کرد.

استخراج طلا با استفاده از فرایند بوراکس:

این فرایند یک روش مناسب و دوستدار محیط زیست برای استخراج طلا است. در این روش سنگ حاوی طلا را در یک بوته ذوب قرار می دهند و به آن بوراکس (بورات سدیم) اضافه می کنند.

بوراکس که یکی از نمک های اسید بوریک است، نقطه ذوب مخلوط سنگ معدن را کاهش می دهد و توده مذاب را سیال تر می کند. نقطه ذوب پایین، به طلا این توانایی را می دهد تا با استفاده از منابع گرمای مقرون به صرفه و کم توان استخراج شود. در این روش طلا به پایین بوته فرو می رود در حالی که سایر مواد سنگی مانند سیلیکون، کوارتز، سنگ معدن یا در واقع تمام اکسیدها به سمت بالا می روند.

روش های خانگی استخراج طلا:

حضور طلا در وسایل الکترونیکی برای جریان برد، عنصری ضروری است. شما در خانه می توانید طلای موجود در وسایل الکترونیکی که در خانه ها دارید، خارج کنید. این دستگاه ها شامل تلفن همراه، لپ تاپ ها، دوربین ها و غیره است. به طور معمول در هر یک از این وسایل 0.2 گرم وجود دارد که با توجه به رنج قیمت آن در این روزها استخراج آن در خانه عملی منطقی است. یک مهندس تکنولوژی الکترونیک توانست در طی سه ماه 1600 دلار از استخراج و فروش طلا موجود در وسایل الکترونیکی دور انداخته شده به دست آورد. او می گویند استخراج طلا نیاز به مهارت خاصی ندارند و شما با داشتن اندکی دانش شیمی و اطلاع از خطرات کار با مواد شیمیایی می توانید آن کار را انجام دهید. روش های خانگی استخراج طلا شامل استفاده از

 • هیدروژن پراکسید
 • وایتکس
 • اسید کلریدریک
 • جوهر نمک
 • تیزاب سلطانی
 • بوراکس
 • اسید نیتریک

است. برای مثال هیدروژن پراکسید به عنوان سفید کننده و ضدعفونی کننده خوب در تمامی خانه ها وجود دارد. دو قسمت هیدروکلریک اسید و یک قسمت هیدروژن پراکسید را با یکدیگر مخلوط کنید و روی برد مورد نظر بریزید. یک هفته به آن اجازه دهید در اخر اسید سیاه و طلا به دست می آید. اما به طور کلی دو روش برای ذوب تکه های طلا و بازیابی آن در دسترس افراد عادی وجود دارد:

 • روش جیوه ای به نام آمالگام طلا-جیوه
 • روش بوراکس

البته روش جیوه به دلیل انتشار بخارات سمی چندان توصیه نمی شود.

روش بوراکس:

این روش یکی از روش های استخراج طلای مصنوعی است که شیوه کار آن بدین صورت است. بوراکس نقطه ذوب همه مواد معدنی، از جمله فلزات گرانبها مانند طلا را کاهش می دهند. نقطه ذوب طلا 1063 درجه سانتی گراد است با افزودن بوراکس نقطه ذوب طلا کاهش می یابد و می توان طلا را از کنسانتره ذوب و استخراج کنند. این روش، بازیافت طلا در روش های خانگی را افزایش می دهد و یکی از محبوب ترین روش های خانگی استخراج طلا به حساب می آید.

استخراج طلا با وایتکس:

یکی از روش های به صرفه و حتی اولین روش تجاری مورد استفاده، استفاده از اسید کلریدریک و سدیم هیپوکلریت بوده است. برای اینکار لازم است مقدار جوهر نمک، وایتکس و کود سولفات آهن (بدون هیچ افزودنی دیگری) را تهیه نمایید. در ابتدا یک ظرف پلاستیکی بزرگ را تهیه و جوهر نمک را در آن بریزید. بهتر است آن را با آب رقیق کنید. در ادامه بردهای خود را در محلول آب و اسید کلریدریک قرار دهید و وایتکس که حاوی سدیم هیپوکلریت است را به آن بیافزاید.

 

در برخی منابع نسبت جوهر نمک به وایتکس را 2 به 1 اعلام کردند.  این محلول را چهار ساعت اجازه دهید استراحت کند و هر 20 دقیقه آن را به هم بزنید. در ادامه لازم است طلا را با استفاده از کود سولفات آهن از محلول استخراج کنید.طلا به دست آمده توسط این روش به شکل پودر قهوه ای رنگ است که با حرارات می توان طلا را ذوب کرد. اگرچه طلا به دست آمده با این روش خالص نیست؛ اما بهترین روش برای جداسازی طلا از بردهای الکترونیکی به روش خانگی برای افرادی که امکانات پایینی دارند، به حساب می آید.

ایمنی:

توجه داشته باشید در زمان کار حتما از لباس، عینک و دستکش محافظ استفاده نمایید. زیرا در صورت افزودن وایتکس به جوهر نمک، گاز کلر که گازی بسیار سمی و مضر است خارج می شود. وایتکس را قطره قطره به محلول آب و جوهر نمک بیافزاید.

استخراج طلا از آب:

برای استخراج این فلز گرانبها از آب از روش های الکتروشیمیایی استفاده می کنند و طلای موجود در اقیانوس ها را خارج می کنند. اما جالب است بدانید هزینه این فرایند پنج برابر ارزش طلای به دست آمده است.

روش های استخراج طلا از بردهای الکتریکی:

زباله های الکترونیکی یکی از منابع مهم طلا به حساب می آیند. به طوری که می توان گفت مقدار طلایی که در یک تن برد الکتریکی وجود دارد بیشتر از مقداری است که در یک تن سنگ معدن وجود دارد. بازیابی فلزات گرانبها از زباله های الکترونیکی از راه فرایندهای هیدرومتالوژی است که از نظر اقتصادی نسبت به سایر روش ها به صرفه تر است.

استخراج طلا از برد با اسید نیتریک:

استخراج طلا از CPU یا همان بردهای مدار کامپیوتر بر طبق مطالعات شامل شش مرحله است که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

مرحله اول:

در مرحله اول هر گونه گرد و غبار یا ذرات دیگر از CPU ها حذف می شود، این مرحله به منظور تماس کامل اسید با عمیق ترین قسمت های کامپیوتر و انحلال فلزات آن است.

مرحله دوم:

شستشو در اسید نیتریک غلیظ که یک ساعت زمان می برد، در این مرحله قرار می گیرد.

مرحله سوم:

مرحله سوم شستشو در آب را داریم. در این واکنش حباب آزاد می شود و سپس تصعید NO2 انجام می شود و محتویات طلا به محلول وارد می شود.

مرحله چهارم:

حذف اسید نیتریک اضافی در مرحله چهارم قرار می گیرد. در اینجا اسید سولفوریک را به منظور تسریع حذف اسید نیتریک و ته نشینی سرب به صورت سولفات سرب اضافه می کنند. به طور معمول زمان کافی برای حذف اسید نیتریک forty five دقیقه است.

مرحله پنجم:

این مرحله به بارش طلا معروف است. در اینجا مقدار معینی از سولفات آهن (هر گرم طلا، 4.2 گرم سولفات آهن) در آب گرم حل می شود و به تدریج به محلول حاوی طلا اضافه می شود.

برای انحلال بهتر سولفات آهن چند قطره اسید کلریدریک (HCl) به آن اضافه می کنند.

مرحله ششم:

این مرحله شستشو و تصفیه ذخایر طلا نام دارد. در اینجا رسوب را با HCl می پوشانند و سپس آن را می جوشانند تا سولفات مس اضافی حل شود. پس از جوشیدن، اسید حذف و رسوب مجددا در HCl شسته می شود. در نهایت هم رسوب فیلتر شده را با مقدار زیادی آب گرم می شویند.

جمع بندی:

روش های استخراج طلا از نظر عملی و تجربی طیف گسترده ای از فرایندها را شامل می شود. این روش ها با توجه به نوع سنگ، بستر آن و سایر عوامل به انواع گوناگونی تقسیم می شوند که در مقاله بالا سعی کردیم به انواع آنها بپردازیم.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.