زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

روش های تهیه اسید استیک
رابطه ی عمیقی که شیمی با زندگی روزمره ی انسان ها دارد، روزبه روز گسترده تر می شود؛ استیک اسید یک مثال عالی برای این رابطه است. این ماده، مایعی شفاف با بوی تند و تیز است که به شکل سنتی آن را به نام سرکه می شناسند. این ماده ی شیمیایی رایج در جهان

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

رابطه ی عمیقی که شیمی با زندگی روزمره ی انسان ها دارد، روزبه روز گسترده تر می شود؛ استیک اسید یک مثال عالی برای این رابطه است. این ماده، مایعی شفاف با بوی تند و تیز است که به شکل سنتی آن را به نام سرکه می شناسند. این ماده ی شیمیایی رایج در جهان تقاضای بسیار بالایی دارد. تقریبا سالیانه 15 میلیون تن از این ماده برای کاربردهای صنعتی شیمیایی و غذایی تولید می شود. به همین دلیل روش های تهیه اسید استیک دسته بندی بسیار وسیعی را در بر می گیرد. خرید اسید استیک توسط صنایع مختلف از جمله شیمیایی، دارویی، پلیمر، رنگ، غذایی و مواد افزودنی انجام می شود. با توجه به تقاضای روز افزون برای این ماده پیش بینی می شود تولید آن رشد 5 درصدی داشته باشد و به سالیانه 18 میلیون تن برسد.

روش های تهیه اسید استیک:

بر طبق تحقیقات می توان متانول را توسط کربن دی اکسید و هیدروژن به استیک اسید تبدیل کرد. این راه را می توان پیشرفت قابل توجهی در شیمی مصنوعی در نظر گرفت. در حال حاضر دو مسیر اصلی تولید، شامل مسیر شیمیایی و تخمیری وجود دارد که در ادامه هر کدام از آنها را بررسی خواهیم کرد.

مسیر شیمیایی:

یکی از روش های تهیه اسید استیک مسیر شیمیایی است که شامل روش های کاتالیزوری همگن و ناهمگن است. در میان فرایندهای این روش، فرایند های کلیدی از جمله کربونیلاسیون متانول، اکسیداسیون آلدهید و اکسیداسیون اتیلن وجود دارند، که کربونیلاسیون متانول بهترین مسیر شناخته می شود. در دهه اخیر، مسیر تخمیر نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ اما همچنان رویکرد تجاری ندارد. برخی از فرایند های رایج در مسیر شیمیایی را با یکدیگر در ادامه بررسی خواهیم کرد.

فرایند کربونیلاسیون متانول:

این فرایند که با نام فرایند مونسانتو نیز شناخته می شود، یکی از پرکاربردترین راه ها برای تولید تجاری این ماده به حساب می آید. در این فرایند متانول و کربن مونوکسید در فاز مایع در حضور کاتالیزور در دمای 150 تا 200 درجه سانتی گراد و فشار 30-50 بار واکنش می دهند. در این واکنش 95% اسید استیک و 5% محصولات جانبی مانند اسید فرمیک تولید می شود.

فرایند کربونیلاسیون متانول، یکی از روش های تهیه اسید استیک

یدید هیدروژن در این واکنش به عنوان یک محرک قلیایی حضور دارد. این واکنش در فاز مایع با متیل استات به عنوان حلال با استفاده از یک کاتالیزور همگن ادامه می یابد. مقدار کنترل شده ای آب برای این واکنش لازم است، که از واکنش متانول با یدید هیدروژن تولید می شود. سرعت واکنش در این فرایند به غلظت آب بستگی دارد. با گذشت زمان و با کامل تر شدن این فرایند راه های مختلفی برای جداسازی استیک اسید خالص از آب و سایر محصولات جانبی ارائه شده است.

فرایند اکسیداسیون استالدهید:

در این فرایند ابتدا با اکسیداسیون اتیلن با پالادیوم و کلرید مس، استالدهید را تولید می کنند؛ سپس آن را اکسیده می کنند تا اسید استیک تولید شود. این فرایند را می توان با کاتالیزور مبتنی بر کبالت و کروم در فشار 55 بار و دمای 150 درجه سانتی گراد نیز انجام داد.

فرایند اکسیداسیون هیدروکربن:

یکی دیگر از روش های تهیه اسید استیک استفاده از هیدروکربن هایی است که از ذخایر نفتی مانند بوتان ونفتا مشتق می شوند. این هیدروکربن ها را می توان با استفاده از استات کبالت و کاتالیزور کروم برای تولید این اسید به کار برد. محدوده دمایی این واکنش 150 تا 230 درجه سانتی گراد و فشار آن 50 تا 60 بار است.

فرایند اکسیداسیون هیدروکربن، یکی از روش های تهیه اسید استیک

در این فرایند به دلیل حضور مواد اولیه نفتی، محصولات جانبی مانند استون، اسید فرمیک و اسید پرویونیک تولید می شود. البته توجه داشته باشید که این فرایند نمی تواند استیک اسید خالص تولید کند.

مسیر تخمیر:

این مسیر برای تولید اسید استیک با درجه غذایی که سرکه نام دارد، سازگاری دارد. در این فرایند معمولا از منابع تجدید پذیر مانند سیب، انگور، عسل، نیشکر و غیره استفاده می کنند. این فرایند را می توان به دو مرحله تیمار با مخمر و باکتری های استیک اسید تقسیم کرد.

مسیر تخمیر از روش های تهیه اسید استیک

در ادامه برخی از روش های رایج تولید در این مسیر را بررسی خواهیم کرد.

روش اورلئان:

این روش که روشی سنتی است برای تولید استیک اسید در حجم کم استفاده می شود. در این روش از بشکه های چوبی برای تخمیر استفاده می کنند. برای مثال سرکه بالزامیک در نقاط مختلف جهان از این روش تولید می شود.

فرایند غوطه ور شدن:

یکی دیگر از روش های تهیه اسید استیک فرایند غوطه وری است که برای تولید انبوه به کار می رود. این روش در مقایسه با روش قبلی گسترده تر است و بازده و سرعت بالاتری دارد؛ البته در این فرایند به فضای کوچکتری نیز احتیاج داریم. این فرایند بسیار مقرون به صرفه است و طراحی ساده ای نیز دارد.

سایر روش های تهیه اسید استیک:

با توجه به افزایش گرمایش زمین و افزایش تقاضا برای این اسید، نیاز به یک فناوری جدید و مواد اولیه پایدار برای تولید این ماده ی شیمیایی احساس می شود. فرایند ها و روش هایی که در بالا بر شمردیم علاوه بر هزینه تولید بالا به محیط زیست نیز صدمه وارد می کنند. از سوی دیگر جداسازی این ماده یک موضوع مهم است که از نظر اقتصادی و مصرف انرژی با موانعی زیادی رو به رو است. استفاده از کربن مونواکسید و کربن دی اکسید به عنوان مواد اولیه می توانند پایداری طولانی تری را ارائه دهند. همچنین فرایند های جداسازی مبتنی بر غشاء می تواند کارایی بیشتری داشته باشند.

استفاده از کربن دی اکسید و کربن مونوکسید به عنوان ماده ی اولیه:

به کارگیری این گازها می تواند جایگزین های پایداری برای تولید این ماده را ارائه دهد و روش های تهیه اسید استیک را گسترش دهد. تولید این اسید از گاز سنتز، از تصفیه کربن مونوکسید و خرید متانول جلوگیری می کند. البته این فناوری هنوز کاملا توسعه نیافته اما می تواند جایگزین های بهتری را از لحاظ پایداری ارائه دهد.

فناوری مبتنی بر غشاء برای جداسازی استیک اسید:

در روش های سنتی جداسازی این ماده ی شیمیایی با روش هایی مانند تقطیر و غیره دردسرهای بسیاری را با خود به همراه داشت. اما امروزه فناوری مبتنی بر غشاء می تواند جداسازی این ماده را ساده تر کند؛ این فرایندها قابل اجرا و ساده هستند. این فناوری می تواند جداسازی مایع، بخار و گاز را با نرخ انتقال جرم کنترل شده، ارائه دهد. چند نوع فرایند بر اساس اندازه منافذ غشاء شامل میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون ارائه شدند. البته اسمز معکوس نیز یکی از فناوری های غشایی با غشای غیر متخلخل است.

جمع بندی:

استیک اسید یک ماده ی شیمیایی بسیار رایج است که کاربردهای گسترده ای در صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، رنگ و غیره دارد. برای به کار گیری این ماده لازم است ابتدا آن را به تولید انبوه برسانیم. در این مقاله به روش های تهیه اسید استیک پرداختیم و البته مسیرهای جدیدی که در سال های اخیر ارائه شدند را برشمردیم.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.