زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

روکش زیرکونیوم چیست؟ | دکتر وبسایت  طب شیمی
احتمالاً شما نیز واژۀ زیرکونیوم را به هنگام انتخاب روکش برای دندان خود شنیده اید. روکش زیرکونیوم که این روزها برای خدمات دندانپزشکی استفاده می شود، مبتنی بر فلزی سفید به همین نام است، فلزی به طور طبیعی استخراج می شود. البته روکش زیرکونیوم خودش به صورت فلزی نیست بلکه ماده تشکیل‌دهنده زیرساخت سرامیکی آن

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

احتمالاً شما نیز واژۀ زیرکونیوم را به هنگام انتخاب روکش برای دندان خود شنیده اید. روکش زیرکونیوم که این روزها برای خدمات دندانپزشکی استفاده می شود، مبتنی بر فلزی سفید به همین نام است، فلزی به طور طبیعی استخراج می شود.

البته روکش زیرکونیوم خودش به صورت فلزی نیست بلکه ماده تشکیل‌دهنده زیرساخت سرامیکی آن از دی اکسید زیرکونیوم به دست می آید که در مقایسه با پوشش‌های چینی کلاسیک در برابر تنش و کشش مقاوم ‌تر است.

نخستین گام برای اجرای روکش زیرکونیوم

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از اجرای روکش زیرکونیوم، پیش از هرچیز باید سلامت لثه مورد بررسی قرار بگیرد. اگر لثه به اقدامات درمانی نیاز داشت، اولویت با درمان لثه است و سپس زیباسازی دندان انجام می شود.

به عنوان مثال اگر خط خنده بیمار بالا باشد، سطح لثه به طور مناسب متعادل می شود. پس از انجام مراحل درمان و فرم دهی لثه، مقداری از مینای دندان تراش داده می شود تا چسباندن روکش، تناسب دندان ها را به هم نزند.

نخستین گام برای اجرای روکش زیرکونیوم

ظاهر پوشش زیرکونیوم

نفوذپذیری نور در روکش زیرکونیوم مشابه دندان های طبیعی است، در نتیجه بر خلاف دندان های پوشیده شده با سایر روکش ها، دندان های زیرکونیومی مات نیستند.

بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که از نظر زیبایی شناختی، تشخیص پوشش زیرکونیومی از دندان های طبیعی راحت نبوده و همچون دندان های طبیعی به نظر می رسد.

مزیت عدم تغییر رنگ زیرکونیوم

همانطور که گفته شد روکش زیرکونیوم ظاهری بسیار طبیعی دارد و به همین دلیل بسیاری آن را ترجیح می دهند. برخلاف روکش ها و پروتزهای کلاسیک مبتنی بر فلز که پس از سال ها استفاده، به رنگ خاکستری میل می کنند، این مورد ویژگی ای منفی در زیرکونیوم رخ نخواهد داد.

سازگاری زیرکونیوم با لثه

دیگر مزیت روکش زیرکونیوم سازگاری با لثه است؛ این روکش در مقایسه با روکش های مبتنی بر فلز، سازگاری طولانی تری با لثه دارد. همچنین از آنجایی که زیرکونیوم عایق حرارتی است، برای بیمارانی که مشکلات حساسیتی دارند، ترجیح داده می شود.

به عبارتی دیگر زیرکونیوم از تغییرات حرارتی تأثیر چندانی نمی‌ پذیرد و تجربه غذا خوردن راحت‌ تری را برای بیمار فراهم می ‌کند. همچنین از آنجایی که روکش زیرکونیوم در برابر خم شدن مقاوم است، امکان استفاده طولانی مدت را نیز فراهم می کند.

سازگاری زیرکونیوم با لثه

رنگ لایه زیرین

از آنجایی که زیرکونیوم می تواند رنگ سطح زیرین را بپوشاند، حتی زمانی که به عنوان روکش روی دندان‌های تیره قرار می‌گیرد نیز رنگ تیره دندان اصلی را منعکس نمی‌کند و در نتیجه زیبایی مورد نظر را ارائه می‌کند. همچنین از آنجایی که هیچ فلزی در آن وجود ندارد، باعث تغییر طعم در دهان نمی شود.

معایب پوشش زیرکونیوم

در مقابل ویژگی های مثبتی که برای روکش زیرکونیوم بر شمرده شد، باید گفت که این روکش ها دارای برخی نقاط ضعفی نیز هستند که باعث شده دندانپزشکان محافظه کارانه از آن استفاده کنند.

یکی از اصلی ترین معایب این روکش سختی بیش از حد آن است که همین سایش مواد سخت با دندان اصلی می تواند باعث پوسیدن دندان شود.

معایب پوشش زیرکونیوم

مراقبت و نگهداری از روکش زیرکونیوم

برای مراقبت از دندان های روکش شده با زیرکونیوم لازم است که مانند دندان های طبیعی با آن برخورد کنید. به همین منظور دندان ها و لثه های خود را دو بار مسواک بزنید و با یک نخ دندان مخصوص برای بریج های زیرکونیومی، مراقبت های دهان خود را تکمیل کنید. علاوه بر این، معاینات دندانپزشکی هر ۶ ماه یکبار باعث استفاده راحت از دندان های زیرکونیومی شما می شود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که عدم بهداشت می تواند باعث پوسیدگی دندان زیر روکش زیرکونیوم شود. علاوه بر این نظافت دندان اصلی پیش از اجرای روکش نیز بسیار مهم است و دندانپزشک باید آن را رعایت کند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.