زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

سیلیکاژل در ترانسفورماتور – زلال طب شیمی
همانطور که میدانید یکی از انواع رایج رطوبت گیر و جاذب رطوبت سیلیکاژل است. این ماده دارای خاصیت جذب کنندگی بالایی از رطوبت است که کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. یکی از کاربردهای این ماده در ترانسفورماتور ها است. به دلیل توانایی جذب سریع رطوبت جایگاه محکمی در صنعت تولید برق دارد. بسیاری از شرکت

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

همانطور که میدانید یکی از انواع رایج رطوبت گیر و جاذب رطوبت سیلیکاژل است. این ماده دارای خاصیت جذب کنندگی بالایی از رطوبت است که کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. یکی از کاربردهای این ماده در ترانسفورماتور ها است. به دلیل توانایی جذب سریع رطوبت جایگاه محکمی در صنعت تولید برق دارد. بسیاری از شرکت هایی که  در بخش تولید برق فعالیت می کنند، هواکش های سیلیکاژل را به محافظ هایی که در ترانسفورماتورهای پر از روغن استفاده می شوند، متصل می کنند. هدف از این کار حذف رطوبت یا بخار آب از هوای مصرفی ترانسفورماتور است. در این مقاله به کاربرد سیلیکاژل در ترانسفورماتور ها خواهیم پرداخت.

ترانسفورماتور چیست؟

وسیله ای الکتریکی که از اصل القای الکترومغناطیسی برای انتقال انرژی از یک مدار به مدار دیگر استفاده می کند. این وسیله برای افزایش و کاهش ولتاژ بین مدارها و حفظ فرکانس جریان طراحی شده و این کار را بدون اتصال بین دو مدار انجام می دهد.

ترانسفورماتور

در واقع یک جزء غیرفعال است که انرژی الکتریکی را از یک مدار الکتریکی به مدار یا مدارهای دیگر منتقل می کند و از آنها برای تغییر سطوح ولتاژ متناوب استفاده می کنند.

مکانیسم عملکرد ترانسفورماتور:

مکانیسم کار این وسیله به میزان رطوبت موجود در هوا بستگی دارد؛ مقدار زیاد رطوبت باعث تغییر در استحکام دی الکتریک روغن می شود. محبوب ترین و رایج ترین راه برای حذف رطوبت استفاده از تنفس ژل سیلیکا است. زمانی که ترانسفورماتور برق بارگذاری می شود، دمای روغن عایق موجود در این دستگاه افزایش می یابد؛ در نتیجه باعث افزایش حجم آن می شود. با افزایش حجم روغن، هوای بالاتر از سطح روغن از محفظه ها خارج می شود.

در دمای پایین روغن، حجم روغن کاهش می یابد که باعث ورود هوا به مخزن محافظ می شود. زمانی که بین هوای داخل محافظ و هوای بیرونی به اندازه کافی اختلاف وجود داشته باشد، سطح روغن در دو جزء کاسه روغن تغییر می کند تا زمانی که سطح روغن به پایین لبه برسد. زمانی که روغن خنک می شود، ترانسفورماتور، هوا را از محیط اطراف به داخل خود می کشد؛ اینکار به عنوان تنفس ترانسفورماتور نامیده می شود. در نتیجه هوا مجبور به عبور از یک محفظه حاوی سیلیکاژل می شود. در اینجا رطوبت هوا حذف می شود و اینکار توسط رطوبت گیر ترانسفورماتور انجام می شود.

تنفس و بازدم ترانسفورماتور:

روغن عایق ترانسفورماتور گرم می شود و با افزایش بار روی ترانسفورماتور به مخزن محافظ منبسط می شود. در ادامه روغن عایق با بارگیری کامل ترانسفورماتور تخلیه می شود. اینکار به بیرون راندن هوای خشک از مخزن محافظ از طریق تنفس سیلیکاژل کمک می کند. این عمل را به عوان بازدم ترانسفورماتور می شناسیم. زمانی که روغن خنک می شود، ترانسفورماتور هوا را از محیط به درون خود می کشد که به عنوان تنفس ترانسفورماتور شناخته می شود. در طول فرایند تنفس برای جلوگیری از آسیب باید هوای ورودی که حاوی رطوبت و زباله است را تخلیه کنیم.

دیگر گرد و غبار و سایر ذرات موجود در هوا توسط روغنی که در فنجان مهر و موم روغن قرار دارد، به دام می افتد. در واقع به عنوان مانعی بین هوا و ژل سیلیکا عمل می کند.

کاربرد سیلیکاژل در ترانسفورماتور:

سیلیکاژل یک جاذب رطوبت عالی، ماده ای بی اثر، غیر سمی و غیر قابل اشتعال است و باعث ایجاد خوردگی در محصولات دیگر نمی شود. از این رو در ترانسفورماتورها برای کنترل رطوبت استفاده می شود. هوا همیشه حاوی مقادیری رطوبت است که این رطوبت در ترانسفورماتور ها، می تواند با روغن موجود در دستگاه مخلوط شود. این اختلاط باعث آسیب جدی به دستگاه و عایق آن می شود. به همین دلیل در زمان ورود هوا به دستگاه باید از ورود رطوبت به آن جلوگیری کرد.

استفاده از ژل سیلیکا روشی رایج برای کنترل رطوبت در این تجهیزات است. هواکش سیلیکاژل از نظر طراحی بسیار ساده است. در واقع مخزنی شبیه به گلدان حاوی کریستال های این ماده را در مسیر هوا ترانسفورماتور قرار می دهند تا هوا از آن عبور کند. زمانی که هوا از میان این کریستال ها عبور می کند، رطوبت هوا توسط آنها جذب می شود. به همین دلیل هوایی که به محفظه می رسد کاملا خشک است. هواگیرهای ژل سیلیکا توسط بیشتر شرکت های تولید برق در محافظ ترانسفورماتورهای گاز استفاده می شوند. این دستگاه برای مقاومت در برابر رطوبت هوا ساخته شده است.

زمان تعویض سیلیکاژل در ترانسفورماتور:

این ماده در اولین تماس با رطوبت به رنگ آبی روشن در می آید و به تدریج به صورتی روشن تبدیل می شود، که به معنی اشباع شدن آن است. تغییر رنگ سیلیکاژل به اپراتورها این هشدار را می دهد که زمان تعویض یا بازسازی فرا رسیده است.

سیلیکاژل در ترانسفورماتور

این ماده در دو نوع آبی و نارنجی وجود دارد؛ معمولا از سیلیکاژل آبی در صنعت برق استفاده می کنند. سیلیکاژل نارنجی نیز مانند ژل سیلیکا آبی عمل می کند با این تفاوت که پس از اشباع شدن به رنگ سبز تیره تبدیل می شود.

نحوه تعویض سیلیکاژل در ترانسفورماتور:

زمانی که این ژل سیلیکا از رطوبت اشباع شود، زمان تعویض یا آبگیری آن رسیده است. برای این منظور یا مخزن گلدانی را با ژل سیلیکا جدید پر می کنند یا با اعمال حرارت آن را آبگیری می کنند.

مزایا سیلیکاژل در صنعت تولید برق :

ترانسفورماتورهای مجهز به هواکش های ژل سیلیکا ساده و ارزان هستند به همین دلیل از محبوبیت ویژه ای برخوردارند. این دستگاه ها به شرکت ها اجازه می دهند میزان سرمایه گذاری و زمان مصرفی را کاهش دهند و از آسیب جلوگیری و در هزینه ها و زمان صرفه جویی کنند. این ماده ابزاری مقرون به صرفه برای حفظ رطوبت است و جایگزینی عالی برای راه حل های گران و پیچیده به حساب می آیند. همچنین هواکش های ژل سیلیکا دارای طراحی ساده ای هستند.

فروشگاه زلال طب شیمی، اقدام به فروش سیلیکاژل با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت کرده است. شما مشتریان عزیز می توانید برای خرید سیلیکاژل آبی و نارنجی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی:

  • رطوبت داخل ترانسفورماتور خواص عایق روغن معدنی و عایق سلولزی سیم پیچ را کاهش می دهد و به دستگاه آسیب جدی وارد می کند.
  • کریستال های سیلیکاژل در ترانسفورماتور ظرفیت بالایی برای خشک کردن هوا دارند و اینکار را با حذف رطوبت انجام می دهند.
  • این وسیله از انبساط و انقباض روغن عایق تنفس می کند و ژل سیلیکا هوا را خشک می کند.
  • دارای طراحی ساده ای است و بسیار مقرون به صرفه است، به همین دلیل در صنعت برق جایگاه ویژه ای دارد.

سوالات متداول

سیلیکاژل آبی چه تفاوتی با سیلیکاژل نارنجی دارد؟

گرید صنعتی این محصول به رنگ آبی و گرید خوراکی آن به رنگ نارنجی است، پس می توان تفاوت این دو را در گرید آنها دانست.

کاربرد سیلیکاژل در ترانسفورماتور در ایران به چه علت است؟

معمولا علت خرابی و سوختی این تجهیزات در ایران عدم توجه به رطوبت گیرها یا همان سیلیکاژل است، از این رو این موضوع سبب به کار گیری این محصولات در این تجهیزات شده است.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.