زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

ضد یخ و کاربردهای آن
مایعاتی که در محفظه موتور خودروها وجود دارند در گرمای بیش از حد تابستان و سرمای زمستان، به قطعات داخلی خودرو آسیب وارد می کنند و حتی آنها را می شکنند. برای جلوگیری از این آسیب ها به قطعات داخلی خودرو از مایعی به نام ضد یخ  (antifreeze) بهره می برند. این ماده در واقع

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

مایعاتی که در محفظه موتور خودروها وجود دارند در گرمای بیش از حد تابستان و سرمای زمستان، به قطعات داخلی خودرو آسیب وارد می کنند و حتی آنها را می شکنند. برای جلوگیری از این آسیب ها به قطعات داخلی خودرو از مایعی به نام ضد یخ (antifreeze) بهره می برند. این ماده در واقع یک افزودنی است که نقطه انجماد مایعات مبتنی بر آب را کاهش می دهد. هدف این ترکیب جلوگیری از ترکیدن محفظه داخلی موتور به دلیل انبساط در زمان کاهش دمای آب است. رایج ترین محلول های این ترکیب مبتنی بر آب مخلوطی از آب و اتیلن گلیکول یا پروپیلن گلیکول است

اعمال ضد یخ سبز رنگ به خودرو

زمانی که درپوش رادیاتور خودرو ها را بر می دارید، این ترکیب با رنگ سبز فلورسنت در مخزن قابل مشاهده است. البته این ترکیب رنگ های متفاوتی دارد که تنها دلیل وجود این رنگ های گوناگون یادگیری آسان رانندگان است. این ماده را باید در مخزن مخصوص خنک کننده در زیر کاپوت در محفظه موتور قرار داد.

ضد یخ چیست؟

مایع ای رنگی که با آب مخلوط می شود تا به تنظیم موتور در دماهای پایین کمک کند، ضد یخ نام دارد. زمانی که دمای محیط از گرم به سرد تغییر می کند این مایع در سرتاسر موتور پمپ می شود تا دمای کار به صورت یکنواخت حفظ شود. از دیگر کاربردهای این ماده کمک به حفظ سطح مناسب سیال برای جلوگیری از خوردگی است. این ماده به دلیل افزودنی بنزو تری آزول که یک بازدارنده خوردگی است بوی خاصی دارد؛ این بو نامطبوع به دلیل وجود ناخالصی هایی در این ماده است.

ترکیبات آلی با وزن مولکولی پایین نقطه ذوب کمتری نسبت به آب دارند و به عنوان ضدیخ مناسب هستند. محلول های ترکیبات آلی به ویژه الکل ها مانند متانول، اتانول و اتیلن گلیکول در آب موثر هستند و در دهه 1920 اساس همه این ترکیبات بودند. در گذشته خنک کننده اولیه موتورها، متانول یا همان متیل الکل بود، اما اتیلن گلیکول به دلیل نقطه جوش بالاتر و سازگاری با سیستم های گرمایش بعد از آن ساخته شد.

انواع ضد یخ ها:

انواع مختلفی از این ترکیبات در دسترس است که از انواع مختلفی از بازدارنده های خوردگی با رنگ مخصوصی، ساخته شدند. در جدول زیر مثال هایی را مشاهده خواهید کرد:

فناوری افزودنی غیر آلی (سیلیکات) سبز
فناوری اسید آلی (اسیدهای آلی) نارنجی
هیبریدی (بدون فسفات) فیروزه ای
هیبریدی (سیلیکات ها و اسیدهای آلی) زرد

این ترکیبات انواع مختلفی دارند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

ضدیخ های معمولی:

این ترکیبات نقطه جوش مایعات را افزایش داده و اجازه می دهد دمای مایع خنک کننده بالاتر باشد. با این حال تمام افزودنی های ضدیخ معمولی ظرفیت گرمایی کمتری نسبت به آب دارند و توانایی آب را به عنوان خنک کننده کاهش می دهند. آب خواص خوبی به عنوان خنک کننده دارد و علاوه بر ضدیخ در موتورهای داخلی در سایر کاربرد های انتقال حرارت مانند چیلرها و آبگرمکن های خورشیدی استفاده می شود. آب به دلیل قیمت پایین، ظرفیت حرارتی بالا و غیر سمی بودن، خنک کننده اصلی موتورهای احتراق است.

ضد یخ های بیولوژیکی:

این محصولات شیمیایی توسط برخی از حیوانات، گیاهان و موجودات تولید می شود و از ایجاد یخ جلوگیری می کند. این ترکیبات به ارگانیسم میزبان اجازه می دهند در دمای بسیار پایین تر از نقطه انجماد آب کار کند. در واقع این پروتئین ها به کریستال های کوچک یخ متصل شده و از رشد و تبلور آنها جلوگیری می کنند.

سایر ضد یخ ها:

پروپیلن گلیکول متیل اتر به عنوان ضدیخ در موتورهای دیزلی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده سمیت کمتری نسبت به اتیلن گلیکول دارد و به عنوان ضدیخ غیر سمی شناخته شده است. این ماده را در غذاهای فراوری شده مانند بستنی، کاسترد منجمد، سس سالاد و محصولات پخته شده اضافه می کنند. همچنین در سیگارهای الکتررونیکی پروپیلن گلیکول به اسید لاکتیک، اکسید می شود. زمانی که این ماده به رنگ قرمز در می آید، باید جایگزین شود. این تغییر رنگ در سیستم خنک کننده یا گرمایشی به معنی وجود آهن بسیار خورنده در سیستم است.

گلیسیرین مزایای فراوانی مانند تحمل دمایی بالا، عدم ایجاد خوردگی و غیر سمی بودن را دارد، اما با این حال به طور گسترده استفاده نمی شود

فرمولاسیون ضد یخ ها:

بیشتر فرمولاسیون ضد یخ تجاری شامل ترکیبات بازدارنده ی خوردگی و یک رنگ مانند سبز فلورسنت، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی برای کمک به شناسایی آنها است. این محصولات از مخلوط آب مقطر با مواد افزودنی و یک محصول پایه مانند مونو اتیلن گلیکول یا مونو پروپیلن گلیکول ساخته می شوند. در این محصولات بازدارنده های خوردگی شامل فناوری اسید آلی (OAT)، افزودنی معدنی (IAT)، اسید آلی نیترات شده (NOAT) و اسید آلی ترکیبی (HOAT) نیز وجود دارد.

محلول های اتیلن گلیکول برای اولین بار در سال 1926 در دسترس قرار گرفتند و به عنوان ضد یخ دائمی به بازار وارد شدند. امروزه به دلیل سمیت بالای این ماده محصولاتی با سمیت کمتر جایگزین آن شدند. زمانی که اتیلن گلیکول در یک سیستم استفاده می شود ممکن است به فرمیک اسید، اگزالیک اسید، گلیکولیک اسید و اسید استیک، اکسید شود که افزودنی هایی را برای جلوگیری از ایجاد این اکسید ها اضافه می کنند. نیتریت ها، سیلیکات ها و بورات ها نیز برای جلوگیری از حمله خورنده به فلز استفاده می شوند.

کاربرد ضدیخ :

این ماده نقطه انجماد مایع خنک کننده را در خودروها کاهش می دهد و از سیال در برابر یخ زدگی در دمای زیر صفر محافظت می کند. زمانی که آب اضافه می شود این ماده، نقطه جوش مایع را افزایش می دهد و به آن اجازه می دهد تا از راه سیستم خنک کننده خودرو عبور کند و گرمای موتور و اجزای آن را جذب کند. این ترکیبات نقطه انجماد کمتر و نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارند و زمانی که با آب مخلوط می شوند این قابلیت بیشتر می شود به همین دلیل هرگز نباید از این مواد به تنهایی استفاده کرد.

نحوه کارکرد :

ضد یخ ها را باید به مقدار مساوی با آب مخلوط کرد و در مخزن مناسب موتور ریخت. اتیلن گلیکول به عنوان ماده ی پایه برای ایجاد مایع استفاده می شود تا از راه موتور خودرو پمپ شود، سپس بتواند دمای عملیاتی بهینه را در شرایط آب و هوایی بسیار گرم یا سرد حفظ کند.

جلوگیری از یخ زدگی مایعات داخل موتور خودرو در زمستان

حداقل دوبار در سال باید سطح ضدیخ خودرو را قبل از گرمای تابستان و سرمای زمستان بررسی کنید. بدون این ماده ماشین شما بیش از حد گرم می شود یا یخ می زند و اجزای خودرو شما در دماهای شدید یا در اثر خوردگی می شکند.

چگونه ضد یخ را در خودرو بریزیم؟

در ابتدا ضد یخ را با مقدار مناسب آب مقطر مخلوط کنید. ماشین را برای ده دقیقه روشن کنید، سپس خودرو را پارک کرده و اجازه دهید موتور کاملا خنک شود. سطح مخزن را بررسی کنید اگر مایع زیر خط L بود باید ضدیخ به آن اضافه کنید. درپوش مخزن را با پارچه بپوشانید و پیچ آن را باز کنید. یک قیف در داخل مخزن بگذارید و مایع را تا زمانی که نشانگر به حداکثر رسید، به مخزن اضافه کنید؛ در انتها درپوش را ببندید.

تفاوت ضد یخ و خنک کننده:

ضد یخ و خنک کننده مایعات متفاوتی هستند اما عملکرد یکسانی دارند. ضدیخ مایع غلیظی است که قبل از افزودن به سیستم باید با آب مقطر مخلوط شود. اگر نسبت ضدیخ و آب نادرست باشد سیستم خنک کننده به خوبی کار نمی کند و مشکلاتی مانند تشکیل رسوب یا گرم شدن بیش از حد موتور را به وجود می آورد. هر نوع ضدیخ و خنک کننده دارای یک بازدارنده خوردگی خاصی هستند که مانع از خوردگی توسط آب و آسیب به قطعات داخلی سیستم می شود.

خطرات:

ضد یخ برای افراد و حیوانات ماده ای سمی است و بهتر است به شکل ایمن و دور از کودکان و حیوانات نگهداری شود؛ در صورت نشت فورا محل باید تمیز گردد.

 

همه فرمولاسیون های این ترکیبات حتی فرمولاسیون اسید آلی مدرن، به دلیل ترکیب مواد افزودنی مانند روان کننده ها، بافرها و بازدارنده های خوردگی برای محیط زیست خطرناک هستند. این افزودنی های رایج شامل سیلیکات سدیم، دی سدیم فسفات، سدیم مولیبدات، سدیم بورات و بنزوات دناتونیوم هستند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.