زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

علت دندان درد عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود
دندان درد عصبی یک نوع درد شدید و تیز است که زمانی رخ می‌دهد که اعصاب داخل دندان آسیب ببینند. این اعصاب مسئول انتقال احساسات دما، فشار و درد به مغز هستند. علت دندان درد عصبی می‌تواند متفاوت باشد، مثلاً پوسیدگی دندان، تروما به دندان، تحلیل یا شکستن دندان و غیره. برای درمان دتدان درد

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

دندان درد عصبی یک نوع درد شدید و تیز است که زمانی رخ می‌دهد که اعصاب داخل دندان آسیب ببینند. این اعصاب مسئول انتقال احساسات دما، فشار و درد به مغز هستند. علت دندان درد عصبی می‌تواند متفاوت باشد، مثلاً پوسیدگی دندان، تروما به دندان، تحلیل یا شکستن دندان و غیره.

برای درمان دتدان درد عصبی باید به دندانپزشک مراجعه کنید؛ به فراخور بیماری دندان شما روش های متفاوتی وجود دارد. ممکن است نیاز به عصب کشی و ترمیم دندان باشد.

علائم دندان درد عصبی چیست؟

تشخصی دندان درد از نوع عصبی بر عهده دندانپزشک است؛ البته علائم زیر را می توان حمل بر دندان درد عصبی دانست:

  • درد: این علامت مهمترین نشانه برای این است که عصب دندان شما مشکلی دارد، درد شدیدی و ناگهانی خواهید داشت. این درد می تواند حاد بوده و یا در کل دندانها (و صورت) گسترده شود.
  • تغییر رنگ: اگر مدتی به آسیب توجه نشود، دندان آسیب دیده مرده خواهد شد و بدن آن را تغذیه نخواهد کرد و ممکن است بعد از مدتی دچار تغییر رنگ شود.
  • ناراحتی در زمان خوردن چیزی: با آسیب دیدن و حساس شدن اعصاب دندانها، حتی کارهای ساده ای مانند غذا
  • خوردن نیز می تواند دشوار شود.
  • حساسیت: آسیب به عصب دندانها میتواند باعث حساسیت به سرما و گرما شود؛ اگر حساسیت شدید دارید
  • میتواند مربوط به اعصاب دهان (یا صورت) باشد.

بنابراین اگر در دندانهای تان احساس درد میکنید، باید به منظور جلوگیری از مشکلات جدی در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: پر کردن دندان با مواد سفید بهتر است یا سیاه؟ کدام انتخاب شود؟

علت دندان دردهای عصبی به خاطر تروما

علت دندان دردهای عصبی به خاطر تروما

یک ضربه ناگهانی به دندان‌ها و فک می‌تواند باعث آسیب عصبی شود. برای مثال، ضرباتی که در حین ورزش به دهان اصابت می کند. همچنین ممکن است این مشکل از یک حادثه وضربه به فک و دندان‌ها ناشی شود.

بعد از این اتفاق، فوراً باید دندانی از لحاظ شکستگی یا ترک بررسی شود؛ درد هم می‌تواند زیاد باشد. بنابراین این عوامل باعث می‌شوند که اعصاب دندان تحت تأثیر عوامل خارجی قرار گیرند و باید سریعاً و اضطراری معالجه شوند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا استفاده از داروهایی که بر سلامت دهان و دندان تأثیر می‌گذارند به وجود می‌آید. وقتی پوسیدگی دندان پیشرفت می‌کند، باید هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید، چون پوسیدگی می‌تواند سبب آسیب دیدن عصب دندان شده و پالپ دندان را در معرض خطر قرار دهد.

این حالت ممکن است باعث عفونت و دندان درد عصبی شده و شما را به حساسیت دندان مبتلا کند؛ مشکلی که خود را به هنگام خوردن و آشامیدن نشان می دهد.

آبسه دندان و دندان درد

آبسه دندان

آبسه دندان زمانی رخ می دهد که فک یا صورت تورم پیدا کند، ممکن است عصب دندان به خاطر آسیب یا پوسیدگی عفونت کرده باشد. آبسه مایعی است که در دندان، لثه ها و استخوان جمع می‌شود. این حالت یک عفونت باکتریایی است که سبب دندان درد عصبی می‌شود؛ این درد می تواند به صورت ضربان دار باشد.

حساسیت عاج دندان

یکی دیگر از مواردی که سبب دندان درد عصبی می شود، حساسیت دنیتال یا حساسیت عاج دندان است. این حساسیت یک درد گسترده است. این درد عصبی زمانی اتفاق می‌افتد که مینای دندان خراب یا ساییده شده باشد و محرک‌های خارجی مثل: گرما، سرما و اسید به ریشه‌های عصبی در لایهی دنتین (عاج دندان) برسد.

علل حساسیت دنتینال شامل مواردی چون استفاده از محصولات سفید کنندۀ دندان، فرسایش لثه (تحلیل لثه) و پوسیدگی های درمان نشده هستند. به علاوه، مسواک زدن دندانها با فشار زیاد و عمل جراحی لثه که موجب می‌شوند ریشه‌های عصبی آسیب ببینند هم می‌توانند دندان درد عصبی ایجاد کنند.

دردهای ارجاعی در دندان

دردهای ارجاعی دندان به دردهایی گفته می شود که از بخش‌های دیگر بدن نشات گرفته و دال بر مشکل در یکی از اعضای بدن باشند. گاهی اوقات دردی که به نظر می‌رسد از طرف دندان است ممکن است علامت مشکل دیگری باشد؛ برای نمونه:

  • نورالژی عصب سه قلو: این درد تند و غافلگیر کننده در منطقه صورت رخ می دهد و گاهی شبیه به برق گرفتگی در فک، لثه و دندانها است.
  • سردرد: انواع سردردهای میگرنی، خوشه ای و سایر اشکال سردردهای عصبی عروقی هم ممکن است همراه با دندان درد عصبی ظاهر شوند که در این حالت به آن دندان درد عصبی عروقی می‌گویند.
  • سینوزیت: اگر درد در دندانهای بالایی و به ویژه همراه با انسداد حفره بینی باشد، احتمالاً دندان درد از سینوزیت ناشی شده باشد.

تشخیص دندان درد عصبی

دندانپزشک پس از بررسی سوابق بیمار و معاینه دهان و دندان به این نتیجه خواهد رسید که علت دندان درد از چه چیزی ناشی شده است.

شاید به گرفتن عکس از دندان نیاز باشد تا وضعیت کلی دندان ها و مشکل در آن ها مشخص شده و سپس درمان های لازم به کار گرفته شود.

دندان درد عصبی چگونه درمان می شود؟

دندان درد عصبی چگونه درمان می شود؟

همانطور که اشاره شد دندان درد عصبی می تواند علل مختلفی داشته باشد؛ دندانی که خراب شده یا آسیب دیده باید سریعاً توسط دندانپزشک معالجه شود، زیرا اگر این کار انجام نشود، باکتریهای دندان می توانند گسترش یابند و سبب از دست دادن دندانهای دیگر شوند. همچنین ممکن است استخوان فک و لثه را نیز آلوده کنند.

دندانپزشکتان ممکن است دندان خراب یا مرده را با یک روش به نام عصب کشی دندان درمان کند. گاهی اوقات هم ممکن است لازم باشد دندان کشیده شود.

نکته پایانی

در این مطلب به علت دندان درد عصبی و چگونگی درمان آن پرداخته شد. گاهی مواقع نیز دندان درهای عصبی می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد اما به طور کلی این عارضه باید توسط دندانپزشک بررسی شود.

 

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.