زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

نوشابه و مواد تشکیل دهنده آن
تلاش های اروپایی ها در قرن هفدهم برای ساخت نوشیدنی مشابه چشمه های جوشان طبیعی، منجر به ساخت نوشیدنی های گازدار شد. این تلاش ها در آن زمان از مخلوط آب، آب لیمو و عسل منجر به تولید اولین نوشیدنی از این دسته شد. امروزه دسته ای از نوشیدنی های غیر الکلی به همراه یک

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

تلاش های اروپایی ها در قرن هفدهم برای ساخت نوشیدنی مشابه چشمه های جوشان طبیعی، منجر به ساخت نوشیدنی های گازدار شد. این تلاش ها در آن زمان از مخلوط آب، آب لیمو و عسل منجر به تولید اولین نوشیدنی از این دسته شد. امروزه دسته ای از نوشیدنی های غیر الکلی به همراه یک شیرین کننده ی طبیعی یا مصنوعی، اسید های خوراکی و طعم دهنده ها را نوشابه می نامند. این اصطلاح برای تشخیص نوشیدنی های طعم دار از مشروبات الکلی ساخته شد.

 

در سال های اخیر این محصول به یکی از نوشیدنی های پرمصرف و پرطرفدار تبدیل شده است. البته موضوعی که در این میان مورد بحث است، تاثیر آن بر سلامتی افراد است. مصرف کنندگان انتظار دارند این نوشیدنی ها دارای کیفیت تضمین شده، کالری کم، سدیم پایین و بدون کافئین باشند. این تقاضاهای مصرف کنندگان مدرن دلیل ایجاد دسته های گوناگونی از این نوشیدنی ها شد.

مواد تشکیل دهنده نوشابه:

اغلب نوشیدنی های غیر الکی از آب، شیرین کننده ها، کربن دی اکسید، تنظیم کننده های اسید، طعم دهنده ها، رنگ ها، نگهدارنده ها، آنتی اکسیدان ها و عوامل کف زا تشکیل می شوند. مصرف بیش از حد این مواد در نوشابه ها می تواند برای سلامتی انسان ها مضر باشد. به همین دلیل نگرانی های گسترده ای در خصوص نگهدارنده ها و شیرین کننده های موجود در آنها وجود دارد. از سوی دیگر فشارهایی از سمت مردم و سازمان های مرتبط برای استفاده حداقل از این محصولات، بر تولید کنندگان وجود دارد. در ادامه هر کدام از این عوامل را به طور مختصر معرفی خواهیم کرد.

آب:

یکی از مواد اصلی برای تهیه نوشیدنی های گازدار، آب است. این آب باید معیارهای فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژی آب آشامیدنی را داشته باشد. مقدار آب در نوشابه های معمولی حدودا 90% و در نوشابه های رژیمی تا 99% است. آب آشامیدنی به دلیل وجود یون های مختلف گزینه ی مناسبی برای این صنعت نیست. معمولا آب های آشامیدنی حاوی مقادیری کلر هستند که طعم بدی به این دسته از محصولات می دهند. تولیدکنندگان از روش های رایج حذف سختی آب مانند اسمز معکوس، روش های رسوب گذاری و جداسازی با عوامل کیلیت بهره می برند تا آب نرم برای محصولات خود را تهیه کنند.

قندها و شیرین کننده های موجود در نوشابه:

در طی سال های متوالی تعداد شیرین کننده های موجود به طور پیوسته افزایش یافته است. میزان شکر مورد استفاده در نوشابه ها چیزی در حدود 1 الی 12 درصد وزنی است که از نمونه شیرین کننده های طبیعی می توان به ساکاروز، گلوکز و فروکتوز اشاره کرد. همچنین رایج ترین شیرین کننده های مصنوعی آسپارتام، ساخارین، آس سولفام و سوکرالوز هستند. البته بعضی از نوشابه ها از جایگزین های قند استفاده می کنند که کالری کمتری دارند. در ادامه برخی از این قند ها را معرفی خواهیم کرد.

این قند از مولکول های گلوکز و فروکتوز تشکیل شده و طعم نوشیدنی ها را حفظ و تقویت می کند.

رایج ترین شیرین کننده ی طبیعی است و منبع اصلی انرژی به حساب می آید.

این ماده از دو اسید آمینه ساخته شده که حدودا 200 برابر از ساکاروز شیرین تر است. آسپارتام به دلیل ناپایداری در دماهای بالا برای نوشیدنی های پاستوریزه مناسب نیست. جالب است بدانید که این ماده در بدن به فنیل آلانین، اسید آسپارتیک و متانول تجزیه می شود. مصرف زیاد مواد قندی عوارضی مانند چاقی، دیابت و بیماری های کبدی را به همراه دارد. البته در نوشابه های رژیمی نیز از شیرین کننده های مصنوعی مانند سدیم ساخارین نیز استفاده می کنند.

چاقی، از عوارض مصرف نوشابه

برای مثال از عوارض فروکتوز شروع دیابت، پیشرفت فرایندهای پیری و افزایش ضخامت دیواره شریان ها است. در سال های اخیر نوشابه هایی با شیرین کننده های جایگزین با برچسب (بدون قند اضافه) روانه بازار شدند، این محصولات برای سلامتی انسان ها چندان مضر نیستند.

کربن دی اکسید:

این ماده به شکل جامد یا مایع در فشار پایین و ظروف فولادی سنگین به نوشیدنی های گازدار اضافه می شود؛ این فرایند باعث افزایش قدرت اسیدی نوشیدنی ها در نتیجه طعم و مزه ی تیز آنها می شود. همچنین به افزایش ماندگاری این محصولات کمک می کند.

تنظیم کننده  های اسید موجود در نوشابه:

این مواد با تنظیم کردن شیرینی باعث بهبود طعم نوشابه ها می شوند. همچنین اسید ها نقش نگهدارنده ی طبیعی را ایفا می کنند. در ادامه چند نمونه از آنها را معرفی خواهیم کرد.

اولین گزینه تمام تولید کنندگان برای انتخاب ماده ای به عنوان تنظیم کننده ی اسید، اسید سیتریک است. این ماده علاوه بر خاصیت تنظیم کنندگی اسید می تواند آنتی اکسیدان های مفید و عطر خوبی به نوشیدنی ها اضافه کند.

اسید فسفریک تاثیر بسیار زیادی در pH دارد و طعم خاصی به نوشیدنی ها می دهد، اما متاسفانه اثرات نامطلوبی روی سلامتی به ویژه کلیه ها دارد. این اثر نامطلوب روی کلیه ها، سطح فسفر خون را افزایش می دهد که باعث کاهش کلسیم و ایجاد بیماری های استخوانی می شود.

رنگ ها:

از رنگ ها به منظور جذاب تر کردن محصولات، اصلاح تغییرات رنگ در طول پردازش یا ذخیره سازی و حفظ کیفیت مواد اولیه استفاده می کنند. این رنگ ها به سه دسته ی طبیعی، مصنوعی و کاراملی تقسیم می شوند.

 

رنگ های طبیعی از مواد طبیعی مثل گیاهان، میوه ها و سبزیجات استخراج می شوند و به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی به نوشابه ها اضافه می شوند. رنگ های مصنوعی را از مواد شیمیایی می سازند که مضرات زیادی دارند. این روزها به دلیل آشکار شدن این مضرات به ویژه سرطان زا بودن رنگ های مصنوعی، مردم خواستار استفاده از محصولات تهیه شده با رنگ های طبیعی هستند.

طعم دهنده ها:

بر خلاف رنگ ها، این مواد در مقادیر بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرند. این طعم دهنده ها می توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. طعم دهنده های طبیعی را از آجیل ها، میوه ها، انواع توت ها، اسید های خوراکی و سایر منابع بدست می آورند.

مواد نگهدارنده:

این مواد را با توجه به نوع محصول، وجود ویتامین ها، شرایط بسته بندی و نگهداری انتخاب می کنند. نگهدارنده های شیمیایی به منظور بهبود پایداری میکروبیولوژی و جلوگیری از رشد میکروب ها در نوشابه ها استفاده می شوند. از جمله نگهدارنده های مجاز می توان به سوربات ها، بنزوات ها و دی متیل دی کربنات اشاره کرد.

سوربات ها:

این دسته از نگهدارنده ها تاثیر زیادی در جلوگیری از رشد کپک ها، مخمرها و باکتری ها دارند. از سوربات ها و بنزوات ها به صورت ترکیبی در نوشیدنی های بسیار اسیدی استفاده می کنند. برای مثال اسید سوربیک یکی از این مواد است که بر رشد مخمرها تاثیر می گذارد.

تمام ترکیبات موجود در نوشابه ها را باید با توجه به مقررات و غلظت مناسب مصرف کرد تا مشکلات مربوط به سلامتی تا حد امکان کاهش یابد.

مضرات:

مصرف مداوم این محصولات برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک است؛ این خطرات ناشی از مواد افزودنی به ویژه شکر است. میزان شکر مورد استفاده در این محصولات 40 گرم یا بیشتر است که از مقدار مجاز برای مصرف بزرگسالان بسیار بیشتر است. مصرف مجاز شکر برای زنان 25 گرم و برای مردان 38 گرم در روز است. همچنین مصرف این محصولات باعث ایجاد دیابت نوع 2، خرابی دندان ها، افزایش وزن و چاقی می شود. به علاوه نوشابه های رژیمی که با شیرین کننده های مصنوعی شیرین می شوند، خطر بیماری های قلبی، سکته و مرگ زودرس را افزایش می دهند.

جمع بندی:

دسته ای از نوشیدنی های غیر الکلی به همراه رنگ ها و افزودنی ها را نوشابه می نامند. این روزها این محصولات بسیار پرطرفدار و محبوب هستند، اما به دلیل وجود مواد مضر در آنها نگرانی هایی را برای مصرف کنندگان ایجاد کردند. این مواد افزودنی برای سلامتی انسان ها به شدت مضر هستند و عوارضی چون دیابت، چاقی و سکته را به دنبال دارند. پس لازم است مقدار مصرف آنها را به حداقل رسانیده و از نوشیدنی های سالم تری استفاده کنید.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.