زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

پروپیلن کربنات در لاک پاک کن
از لاک ناخن از گذشته تا به امروز برای تزئین و محافظت ناخن ها استفاده می کردند و قدمت این محصولات در چین به 3000 سال قبل از میلاد بر می گردد. این محصولات در کنار زیبایی ظاهری که دارند از مواد شیمیایی خطرناکی ساخته شدند که برای انسان ها و محیط زیست بسیار مضر

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

از لاک ناخن از گذشته تا به امروز برای تزئین و محافظت ناخن ها استفاده می کردند و قدمت این محصولات در چین به 3000 سال قبل از میلاد بر می گردد. این محصولات در کنار زیبایی ظاهری که دارند از مواد شیمیایی خطرناکی ساخته شدند که برای انسان ها و محیط زیست بسیار مضر هستند. از سوی دیگر برای پاک کردن این محصولات از روی ناخن ها ترکیباتی تحت عنوان لاک پاک کن به بازار عرضه شدند، که در واقع حلال های آلی هستند. این حلال های آلی معمولا شامل استون، متیل اتیل کتون، اتیل استات و بوتیل استات هستند؛ این ترکیبات آتش زا و سمی هستند و قطعا مضرات بسیاری دارد. بیشتر ترکیبات موجود در لاک پاک کن ها حاوی مواد سمی هستند، به همین دلیل پاک کننده های غیرسمی جایگزین های بهتری برای این ترکیبات هستند. ماده ی شیمیایی موجود در پاک کننده لاک ناخن که جایگزین بسیار مناسب برای این ترکیبات است، پروپیلن کربنات نام دارد. در ادامه به بررسی کاربرد پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها خواهیم پرداخت.

مواد تشکیل دهنده لاک ناخن:

این محصولات حاوی پلیمرهایی هستند که در یک حلال آلی، حل شدند. زمانی که حلال در این محصولات استفاده می شود، تبخیر شده و پلیمر یک لایه فیلم را تشکیل می دهد. رایج ترین پلیمر در این محصولات بوتیل استات و اتیل استات است.

مواد شیمیایی موجود در لاک پاک کن ها:

لاک پاک کن یک حلال آلی است که برای پاک کردن لاک های ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا ماده ی شیمیایی اصلی در این محصولات استون است، که حلالی بی رنگ و قابل اشتعال است. اما به دلیل مضراتی که این ترکیب دارد از اتیل استات، بوتیل استات و پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها به عنوان جایگزین استفاده می کنند.

پروپیلن کربنات چیست؟

ترکیبی به شکل مایع بی رنگ و بی بو با فرمول شیمیایی C4H6O3 است که از نفت مشتق می شود. این ماده ترکیبی رایج در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست است. از این ترکیب در این محصولات معمولا برای حل یا تعلیق سایر مواد در فرمولاسیون و کاهش ضخامت فرمولاسیون بهره می برند.

کاربرد پروپیلن کربنات در لوازم آرایشی:

از این ماده در محصولات مراقبت شخصی و لوازم آرایشی در درجه اول به عنوان حلال استفاده می کنند. معمولا غلظت این ترکیب در این محصولات 0.1% تا 5% است. از این ماده در فرمولاسیون محصولاتی مانند رژلب، سایه چشم، ریمل، محصولات پاک کننده پوست و لاک پاک کن ها استفاده می کنند.

کاربرد پروپیلن کربنات در لوازم آرایشی

این ماده به عنوان حلال می تواند برخی از ترکیبات را در خود حل کند اما فرمول سایر ترکیبات را تغییر ندهد. همچنین ترکیبات را در یک محصول به شکل یکنواخت توزیع می کند و قوام مناسبی به محصولات می دهد. با کاهش ویسکوزیته می تواند به پخش راحت تر محصولات روی پوست و مو کمک کند.

کاربرد پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها:

این ماده یک حلال اپروتیک قطبی است که به صورت مایع بی رنگ با سمیت پایین، زیست تخریب پذیر، غیر خورنده، دارای نقطه جوش بالا و فشار بخار کم وجود دارد. به دلیل فشار بخار پایین و واکنش پذیری ناچیز جایگزین موثرتری برای حلال های خطرناک مانند تولوئن، استون و پرکلرواتیلن است.

کاربرد پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها

این ماده با حلال های دیگر سازگار است و یک ماده ی موثر در فرمولاسیون حلال های کمکی است.

فواید پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها:

از جمله فواید این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ماده ای غیر خورنده، بی رنگ و بی بو
  2. سرعت تبخیر پایین
  3. فشار بخار پایین
  4. نقطه جوش بالا
  5. سمیت کم
  6. پایداری شیمیایی مناسب
  7. خواص ویسکوزیته عالی
  8. سازگار با محیط زیست

با توجه به دلایل بالا می توان این ماده را جایگزین مناسبی برای بسیاری از حلال ها در لاک پاک کن ها در نظر گرفت.

معایب پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها:

اگرچه این ماده، ترکیبی جدید و موثر در محصولات پاک کننده لاک ناخن است و فواید بسیاری دارد، اما خالی از عیب نیست. یکی از معایب جایگزین های جدید، کارایی کند آنها است؛ در واقع این محصولات بر خلاف استون و سایر ترکیبات به زمان بیشتری برای اثر گذاری نیاز دارند.

ایمنی پروپیلن کربنات در لاک پاک کن ها:

معمولا محصولاتی که حاوی 20 درصد از این ترکیب باشند، برای انسان ها تحریک کننده هستند. اما غلظت معمول این ماده در فرمولاسیون لوازم آرایشی و بهداشتی 0.1 تا 5 درصد است. پس می توان گفت که حضور آن در لوازم آرایشی بی خطر است. البته شکل رقیق نشده این ماده برای پوست و چشم ها تحریک کننده است، اما استنشاق آن غیر سمی است. این ماده هیچ تاثیری روی محیط زیست و سلامتی ندارد اما محرک چشم، پوست و ریه است. در واقع یک پلیمر آمورف زیست تخریب پذیر است و سمیت کمی دارد. این ترکیب آلی یک جایگزین مناسب برای استون است و به عنوان یک پاک کننده لاک ناخن عمل می کند.

جمع بندی:

پروپیلن کربنات یک ترکیب شیمیایی با فرمول C4H6O3 است که کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد. از جمله کاربردهای رایج این ماده در صنعت لوازم آرایشی و محصولات پاک کننده لاک ناخن است. این ماده در این محصولات در درجه اول به عنوان حلال به کار برده می شود و یک حلال موثر به جای استون و سایر ترکیبات است.

سوالات متداول

مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن چیست؟

ترکیبات بسیاری در لاک های ناخن وجود دارند که رایج ترین آنها شامل فرمالدهید، تولوئن و دی بوتیل فتالات است.

حلال لاک پاک کن چیست؟

رایج ترین حلال های موجود در لاک پاک کن ها شامل ایزوپروپیل استون، متیل اتیل کتون و NMP است.

عوارض استفاده مداوم از لاک پاک کن ها چیست؟

از جمله عوارض رایج مصرف مداوم این ترکیبات می توان به تشکیل تاول، حساسیت پوستی، آلرژی و شکنندگی ناخن ها اشاره کرد. این ترکیبات به شدت قابل اشتعال هستند و استنشاق آنها می تواند سمی باشد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.