زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

این روزها داشتن پوست سالم، بدون لک و آثار سوختگی ناشی از آفتاب برای بسیار از افراد موضوعی مهم به حساب می آید. بیشتر مردم برای جلوگیری از آسیب های خورشید از کلاه، عینک آفتابی و حتی چتر استفاده می کنند؛ اما هیچ کدام از این موارد به اندازه ی کرم ضد آفتاب موثر نخواهد

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

این روزها داشتن پوست سالم، بدون لک و آثار سوختگی ناشی از آفتاب برای بسیار از افراد موضوعی مهم به حساب می آید. بیشتر مردم برای جلوگیری از آسیب های خورشید از کلاه، عینک آفتابی و حتی چتر استفاده می کنند؛ اما هیچ کدام از این موارد به اندازه ی کرم ضد آفتاب موثر نخواهد بود. البته تمامی کرم های ضد آفتاب هم این ویژگی را ندارند و در صورت انتخاب نادرست می توانند آسیب هایی را به پوست شما وارد کنند. در ادامه کاربرد تیتانیوم دی اکسید در ضدآفتاب ها را بررسی خواهیم کرد.

کرم ضد آفتاب حاوی تیتانیوم دی اکسید

این ماده یک عنصر مهم و فعال در کرم های ضد آفتاب ها است و از این پس بهتر است قبل از خرید ضدآفتاب از حضور این ماده در کرم خود مطمئن شوید.

تیتانیوم دی اکسید چیست؟

نهمین عنصر رایج در پوسته ی زمین که در گیاهان و حیوانات نیز یافت می شود، تیتانیوم نام دارد. این ماده ی معدنی طبیعی که در پوسته زمین وجود دارد به صورت طبیعی با اکسیژن واکنش می دهد و اکسیدهای تیتانیوم را می سازد. تیتانیوم دی اکسید (Titanium dioxide) با فرمول TiO2 برای اولین بار در سال 1821 کشف شد. این ترکیب یک ماده فعال در ضد آفتاب است که به عنوان فیلتر اشعه ماوراء بنفش در کرم های ضد آفتاب کار می کند. TiO2 خالص یک پودر ریز و سفید رنگ است که رنگدانه روشن و سفیدی را ایجاد می کند. به دلیل رنگ سفید، مات بودن و توانایی انکسار نور معمولا به عنوان رنگدانه، روشن کننده و مات کننده استفاده می شود، در واقع ماده ای است که فرمولاسیون را مات تر می کند.

تیتانیوم دی اکسید در ضد آفتاب:

این ترکیب در ضدآفتاب ها به منظور غلیظ، سفید و روان کردن کرم و محافظت از پوست حضور دارد؛ در واقع حفاظتی شبیه به اکسید روی دارد و با ایجاد پوشش ملایمی برای افرادی که مستعد آکنه یا قرمزی هستند، مناسب است. این ماده در ضدآفتاب ها شبیه به اکسید روی عمل می کند. ذرات این ماده توسط پوست جذب نمی شوند و روی سطح آن باقی می مانند. سطح روشن آن نور فرابنفش را به منعکس می کند در نتیجه با بازگشت نور از پوست شما محافظت می کند. به طور خلاصه می توان گفت این فیلتر اشعه ماوراء بنفش که یک ماده ی فعال در کرم های ضد آفتاب است، با جذب نور فرابنفش خورشید از سوختگی و سرطان پوست جلوگیری و از پوست محافظت می کند.

تیتانیوم دی اکسید در ضد آفتاب چگونه عمل می کند؟

این ماده در مقیاس نانو در برابر نور مرئی شفاف می شود و به عنوان جاذب نور فرابنفش عمل می کند. از آنجایی که اندازه ذرات بسیار کوچک است، نور مرئی را جذب نمی کند؛ اما اشعه فرابنفش را جذب می کند و با ایجاد مانعی شفاف از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. استفاده از این ماده در کرم های ضدآفتاب باعث جلوگیری از ایجاد سرطان پوست می شود.

محافظت در برابر اشعه های UVA و UVB:

اشعه UVA باعث پیری زودرس و ایجاد چین چروک روی پوست می شود، از طرفی اشعه UVB باعث سوختگی پوست می شود. برای استفاده از تیتانیوم دی اکسید در ضد آفتاب ها، این ماده باید به ذرات کوچک تبدیل شود.

آثار اشعه های UVB و UVA روی پوست

کوچک شدن ذرات این ماده توانایی محصول را در برابر اشعه UVB افزایش و در برابر اشعه UVA کاهش می دهد. به همین دلیل این ماده همیشه در کنار اکسید روی استفاده می شود تا توانایی خود را در محافظت از پوست در برابر هر دو اشعه حفظ کند.

مواد مضر موجود در ضد آفتاب ها:

دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی در برابر ضدآفتاب هایی که حاوی مواد شیمیایی مانند اکسی بنزون، اکتوکریلن و اکتینوکسات هستند، ایمنی بیشتری دارند. اکسی بنزون یکی از بدترین موادی است که می توان در کرم های ضدآفتاب پیدا کرد. این ماده یک استروژن مصنوعی است که به پوست نفوذ و در سیستم هورمونی اختلال ایجاد می کند، همچنین می تواند به سلول ها آسیب وارد کرده و باعث سرطان شود. دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی جایگزین های بهتر، طبیعی، ایمن و موثر تری برای ترکیبات شیمیایی موجود در ضدآفتاب ها هستند.

کرم های حاوی تیتانیوم دی اکسید برای چه کسانی مناسب است؟

کرم های ضدآفتابی که برای نوزادان یا پوست های حساس ساخته شدند معمولا بر پایه دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند.

 

این ترکیبات نسبت به سایر مواد شیمیایی جذب کننده اشعه UV، تحریک پوست کمتری دارند. همچنین این ماده نسبت به مواد شیمیایی دیگر بی خطر و برای محیط زیست ایمن تر است.

ایمنی:

تیتانیوم دی اکسید در ضد آفتاب احتمال تحریک کمتری را برای پوست دارد؛ در نتیجه، ماده ای ایمن به حساب می آید که در لوازم آرایشی و بهداشتی مخصوصا محصولات دور چشم استفاده می شود. این ماده ضد سرطان است و از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند، اما نگرانی هایی در مورد ایمنی آن وجود دارد. با توجه به اندازه ی بسیار کوچک آن (در مقیاس نانو) مشکوک به نفوذ از راه پوست، دستگاه تنفسی و گوارشی است. طبق مطالعات انجام شده، این ماده نمی تواند به سلول های زنده نفوذ کند و به گردش خون عمومی در پوست سالم یا آسیب دیده نمی رسد. این ترکیب غیر حساسیت زا و غیر تحریک کننده است و هیچ مدرکی مبنی بر سرطان زا بودن آن وجود ندارد. اما این ماده در محصولات پودری مانند سایه چشم، رژگونه ها و پودرهای فشرده که قابلیت استنشاق دارند، می تواند سرطان زا باشد. همچنین کارگرانی که در معرض استنشاق این ماده هستند، در خطر هستند.

جمع بندی:

در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست از تیتانیوم دی اکسید به عنوان رنگدانه و غلیظ کننده استفاده می کنند. در ضد آفتاب ها این ماده میزان سوختگی را کاهش و از پیری زودرس جلوگیری می کند. این ماده در بیشتر ضد آفتاب ها به دلیل جذب نور UV و مقاومت در برابر تغییر رنگ زیر نور فرابنفش پیدا می شود؛ این ترکیب در ضد آفتاب ها توانایی این ماده را برای حفاظت از پوست افزایش می دهد. همچنین این ماده نسبت به مواد شیمیایی موجود در کرم های ضدآفتاب ایمن تر و برای محیط زیست مناسب تر است.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.