زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

کاربرد دی اتانول آمین در شوینده ها
شاید یکی از خانواده های ترکیبات شیمیایی را که به صورت گسترده در طیف وسیعی از محصولات شوینده و مراقبت شخصی بتوان یافت، اتانول آمین ها باشند. این مواد به عنوان سورفکتانت و ترکیبات امولسیون کننده مورد استفاده قرار می گیرند. اعضای این خانواده شامل مونو اتانول آمین، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

شاید یکی از خانواده های ترکیبات شیمیایی را که به صورت گسترده در طیف وسیعی از محصولات شوینده و مراقبت شخصی بتوان یافت، اتانول آمین ها باشند. این مواد به عنوان سورفکتانت و ترکیبات امولسیون کننده مورد استفاده قرار می گیرند. اعضای این خانواده شامل مونو اتانول آمین، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین هستند. دی اتانول آمین در شوینده ها به صورت گسترده در تهیه دی اتانول آمیدها و نمک های DEA اسیدهای چرب با زنجیره بلند استفاده می شود. این ماده در صابون ها و سورفکتانت های مورد استفاده در شوینده های مایع لباسشویی، ظرفشویی، لوازم آرایشی، شامپوها و نرم کننده ها حضور دارد.

کاربرد دی اتانول آمین در شوینده ها:

این ماده در شوینده ها و شامپوها به عنوان سورفکتانت عمل می کند و می تواند چربی ها و روغن ها را در خود حل کند. سورفکتانت ها ترکیباتی هستند که در مجموعه ای از محصولات پاک کننده به دلیل توانایی در کاهش کشش سطحی آب استفاده می شوند، در اصل مولکول ها را لغزنده تر می کنند.

کاربرد دی اتانول آمین در شوینده ها

این ترکیبات به عنوان پاک کننده یا سورفکتانت در محصولات مراقبت شخصی و لوازم آرایشی حضور دارد. این ترکیبات در طیف گسترده ای از ترکیبات از جمله رنگ مو، ریمل، نرم کننده مو، کرم های مو بر و غیره یافت می شوند و در این محصولات با حل کردن چربی ها به حذف کثیفی ها از روی پوست کمک می کنند.

دی اتانول آمین در شامپو:

این ترکیب یک ماده ی آلی است که در شامپو ایجاد کف می کند و برای تنظیم pH شامپو مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین باعث ایجاد بافتی ضخیم و کرمی در این محصولات می شود. البته به ندرت آن را به تنهایی استفاده می کنند و اغلب در ترکیب با سایر ترکیبات یافت می شود.

دی اتانول آمین در شامپو

دی اتانول آمین در شوینده ها به ویژه شامپو به کاهش کشش سطحی کمک می کند تا مواد محلول در آب و روغن با یکدیگر ترکیب شوند و از یکدیگر جدا نشوند. این ماده یک سورفکتانت است و انواع مختلفی از آن وجود دارد. در شامپوها کوکامید DEA یا لورامید DEA را به راحتی می توان یافت.

کوکامید DEA:

این ترکیب یک سورفکتانت است که زمانی ساخته می شود که ترکیب شیمیایی برخی از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل با DEA تغییر شیمیایی دهد. بیشتر مردم فکر می کنند که این ماده ترکیبی طبیعی است؛ زیرا با اسیدهای چرب نارگیل ساخته شده است. این ترکیب مایعی غلیظ به رنگ کهربایی تولید می کند که به عنوان عامل کف کننده استفاده می شود. لورامید DEA یکی دیگر از موادی است که به عنوان سورفکتانت و عامل کف کننده استفاده می شود.

دی اتانول آمین چگونه به شامپو اضافه می شود؟

این ماده زمانی که به شامپو اضافه می شود، لازم است با ماده ی دیگری ترکیب شود. این یک واکنش شیمیایی است و ماده ی تازه ای تولید می کند که از نظر شیمیایی با DEA مرتبط نیست. این ترکیب را به شامپوها، پاک کننده ها، صابون ها و غیره اضافه می کنند. البته این ماده به تنهایی در شامپوها حضور ندارد و به دنبال ترکیبات زیر می آید:

  • کوکامید DEA
  • کوکامید MEA
  • DEA-Cetyl Phosphate
  • DEA Oleth-3 فسفات
  • لورامید DEA
  • لینول آمید MEA
  • میریستامید DEA
  • Oleamide DEA
  • استارامید MEA

این ترکیبات دارای خواص شیمیایی متفاوتی با DEA هستند و به عنوان پاک کننده و کف کننده در شوینده ها یافت می شود.

خطرات:

این ماده در دوزهای بسیار کم می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا درماتیت شود. دوزهای بالای آن نیز می تواند باعث بروز سرطان شود. این ماده در برخی مکان ها از جمله اروپا ممنوع است و بسیاری از مردم به دلیل احتمال سرطان زایی آن را مصرف نمی کنند. این ترکیبات به صورت گسترده در محصولات آرایشی حضور دارند از این رو میزان ایمنی آن باید بررسی شود. به دلیل مصرف گسترده در محصولات مرتبط با پوست، لازم است میزان تحریک پذیری آن مورد بررسی قرار گیرد.

جمع بندی:

اتانول آمین ها گروهی از ترکیبات شیمیایی هستند که کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارند. یکی از اعضای این خانواده DEA است که به عنوان عامل پاک کننده و سورفکتانت در شامپوها و محصولات شوینده یافت می شود. دی اتانول آمین در شوینده ها علاوه بر ایجاد کف به تنظیم pH کمک می کند و بافتی کرمی و غلیظ را نیز در محصولات مراقبت پوستی ایجاد می کند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.