زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

کاربرد سدیم ساخارین در خمیر دندان
برای بیشتر افراد خمیردندان ها، بخش ضروری و مهم در بهداشت دهان و دندان به شمار می آیند. این محصولات تاثیر به سزایی در سلامت دهان و دندان دارند؛ اما آیا ممکن است که حاوی مواد مضر باشند؟ شاید روی بسته بندی این محصولات نام برخی از شیرین کننده ها را دیده باشید. همانطور که

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

برای بیشتر افراد خمیردندان ها، بخش ضروری و مهم در بهداشت دهان و دندان به شمار می آیند. این محصولات تاثیر به سزایی در سلامت دهان و دندان دارند؛ اما آیا ممکن است که حاوی مواد مضر باشند؟ شاید روی بسته بندی این محصولات نام برخی از شیرین کننده ها را دیده باشید. همانطور که میدانید سدیم ساخارین یکی از شیرین کننده مصنوعی است که در محصولات مراقبت شخصی یافت می شود. در این مقاله به بررسی مواد تشکیل دهنده و کاربرد سدیم ساخارین در خمیر دندان ها، فواید و مضرات آن خواهیم پرداخت.

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان:

بسته به نوع خمیر دندان، فرمول های متنوعی برای آن وجود دارد؛ اما معمولا مواد اصلی تشکیل دهنده آن شامل:

  • عوامل ضد پوسیدگی
  • ساینده ها
  • طعم دهنده ها
  • مرطوب کننده ها
  • شوینده ها

هستند، که در ادامه هر کدام از آنها را بررسی می کنیم.

ضد پوسیدگی:

این ترکیبات نقش اصلی و اساسی در مبارزه با حفره های دندانی را دارد و رایج ترین آنها شامل مونوفلورو فسفات سدیم، سدیم فلوراید و فلوراید قلع هستند. فلوراید یک ماده ی معدنی است که به تقویت مینای دندان کمک می کند و آن را کمتر در معرض پوسیدگی قرار می دهد. همچنین احتمال فرسودگی دندان ها در اثر غذاها و نوشیدنی های اسیدی کاهش می دهد. البته مصرف سطوح بالای آن، سمی به حساب می آید.

مواد ساینده:

این ترکیبات نقش فعالی در خمیردندان ها دارند و خطر پوسیدگی و بیماری لثه را کاهش نمی دهند. با این حال ترکیبات مهمی هستند که به حذف باقی مانده غذاها و لکه ای سطحی روی دندان ها کمک می کنند. این ترکیبات شامل کربنات کلسیم، کربنات منیزیم، ژل های سیلیکا کم آب و اکسیدای آلومینیوم هیدراته هستند. آنها بدون آسیب به مینای دندان، سطح آنها را تمیز می کنند و جلا می دهند.

مرطوب کننده ها:

این ترکیبات از خشک و شکننده شدن خمیر دندان جلوگیری می کنند. سوربیتول یک عامل طعم دهنده و مرطوب کننده است که در بیشتر خمیر دندان ها حضور دارد. این ماده آب را در خمیردندان محبوس می کند، تا زمانی که تیوپ را فشار می دهید خمیری صاف از آن بیرون آید. نمونه های دیگری از مرطوب کننده ها شامل گلیکول و گلیسیرین هستند.

مواد شوینده:

این ترکیبات باعث ایجاد کف در زمان مسواک زدن می شوند و یکی از رایج ترین آنها، سدیم لوریل سولفات است. سدیم لوریل سولفات یک عامل خشک کننده است که دارای اثر کف کنندگی است و در برخی از خمیر دندان ها پیدا می شود. این ماده باعث ایجاد پارگی های میکروسکوپی در دهان و آفت می شود.

طعم دهنده ها:

ترکیبات مختلف در خمیردندان ها، دندان ها را تمیز و از آنها محافظت می کنند؛ اما طعم مطلوبی ندارند به همین دلیل از طعم دهنده ها در این محصولات استفاده می کنند. این طعم دهنده ها شامل مواد شیرین کننده مصنوعی مانند سدیم ساخارین، سوربیتول و آسپارتام هستند. اگرچه دارای طعم شیرین هستند؛ اما حاوی قند نیستند و باعث پوسیدگی دندان ها نمی شوند. البته هیچ فایده ای هم برای سلامتی ندارند. در ادامه به بررسی این ماده، فواید و مضرات آن خواهیم پرداخت.

سدیم ساخارین چیست؟

یکی از شیرین ترین و پرمصرف ترین شیرین کننده های مصنوعی است، که تقریبا 300 تا 600 برابر از شکر سفره شیرین تر است. این شیرین کننده ی غیرمغذی که در نوشیدنی ها، غذاها، محصولات مراقبت شخصی و خوراک حیوانات کاربرد دارد، از فراورده های نفتی مشتق می شود.

کاربرد سدیم ساخارین در خمیر دندان:

رایج ترین شکل شیرین کننده مورد استفاده در خمیر دندان ها، سدیم ساخارین است که 300 برابر از شکر معمولی شیرین تر است. دلیل استفاده از این ماده در این محصولات، پوشاندن طعم های ناخوشایند ناشی از سایر ترکیبات موجود در این محصولات است. این ماده در محصولات مراقبت شخصی مانند خمیر دندان و دهانشویه ها به عنوان شیرین کننده کاربرد دارد و باعث پوسیدگی دندان نمی شود.

کاربرد سدیم ساخارین در خمیر دندان ها

ارزان قیمت است و پایداری حرارتی مناسبی دارد، همچنین باعث ایجاد یا تشدید حفره دندانی نمی شود. پیش بینی می شود به دلیل قیمت مناسب این ماده، تولید محصولات مراقبت شخصی حاوی آن افزایش چشم گیری داشته باشد.

مزایا:

از جمله فواید عالی این ترکیب می توان به قیمت پایین و پایداری حرارتی بالا آن اشاره کرد. برای خرید سدیم ساخارین با قیمت مناسب و کیفیت عالی با کارشناسان مجرب زلال طب شیمی در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

مضرات سدیم ساخارین در خمیر دندان:

شاید اولین تصوری که از شیرین کننده مصنوعی در ذهن ما تداعی شود، ایجاد پوسیدگی ناشی از آن باشد. به طور کلی غذاهایی که باعث ایجاد پوسیدگی می شوند، دارای 5 خاصیت اصلی هستند. آنها دارای کربوهیدارت های قابل تخمیر بوده و قوام چسبنده ای دارند، به راحتی به قطعات ریز تقسیم می شوند و pH دهان را به زیر 5.5 می رسانند. همچنین جزء غذاهای فراوری شده به حساب می آیند.

با توجه به ویژگی های نام برده، عوامل شیرین کننده مانند سدیم ساخارین اگرچه بسیار شیرین تر از شکر معمولی هستند، اما هیچکدام از معیار هایی غذاهایی که باعث پوسیدگی می شوند را ندارند؛ از این رو از نظر فنی اصلا قند به حساب نمی آیند. این ترکیبات به طور مستقیم در پوسیدگی دندان ها نقشی ندارند، اما عوارض جانبی دیگری دارند. برای مثال آسپارتام که یک شیرین کننده رایج در خمیردندان هاست می تواند به افسردگی، سرگیجه و اختلال در بینایی کمک کند. از سوی دیگر مصرف شیرین کننده های مصنوعی در طول زمان باعث تحریک بدن و میل به غذای شیرین را ایجاد می کند و به طور غیرمستقیم باعث دیابت می شود. البته این تاثیرات منفی به طور کلی استثناء به حساب می آیند.

سایر مواد رایج در خمیردندان ها:

در ادامه برخی از ترکیبات رایج در محصولات مراقبت از دهان و دندان را بررسی می کنیم.

آب اکسیژنه:

یک سفید کننده موثر برای دندان ها به حساب می آید.

سدیم بی کربنات:

برخی از پزشکان معتقدند که این ماده می تواند لکه های قهوه و غذا را از روی دندان ها پاک کند، در واقع یک ساینده ی ملایم است و می تواند دندان ها را تمیز کند.

لکه های ناشی از نوشیدن قهوه و چای روی دندان ها

سایر ساینده ها شامل دی کلسیم فسفات، سیلیس و کربنات کلسیم هستند.

سدیم پیروفسفات:

ماده ی فعال در خمیردندان ها برای کنترل جرم به حساب می آیند و مصرف منظم آن از تشکیل پلاک جلوگیری می کند.

پروپیلن گلیکول:

مرطوب کننده ی پرکاربرد است که خمیر را مرطوب نگه می دارد و از جدا شدن مواد جامد و مایع در آن جلوگیری می کند. سایر مرطوب کننده های رایج شامل سوربیتول و گلیسیرین هستند.

دیوکتیل سدیم سولفوسوکسینات:

جزء ترکیبات شوینده است که باعث ایجاد کف در زمان مسواک زدن می شود.

مواد حساس کننده:

این ترکیبات را در محصولات مرتبط با دندان های حساس به کار می برند. برای مثال اگر دندان ها به غذاهای سرد و گرم حساس باشند، این ماده از انتقال درد به اعصاب دندان جلوگیری می کند. البته تاثیر آنها اغلب پس از 4 تا 6 هفته مشخص می شود. نیترات پتاسیم یکی از ترکیباتی است که برای دندان های حساس به کار برده می شود.

ضدباکتری ها:

این ترکیبات به عنوان ماده ی فعال در این محصولات وجود دارند و با مهار رشد باکتری ها از ایجاد پلاک یا التهاب لثه جلوگیری می کنند.

بهترین خمیر دندان طبیعی:

برخی از تولید کنندگان از مواد شیمیایی مصنوعی در محصولات خود استفاده نمی کنند و بیشتر محصولات آنها پایه ارگانیک دارند. در واقع عنوان خمیر دندان بدون سدیم ساخارین را به خود اختصاص می دهند. برای مثال در این محصولات از آرد نارگیل و روغن نارگیل به عنوان عامل ساینده یا از ترکیبی از جوش شیرین و نمک به عنوان ماده ی اصلی استفاده می کنند. همچنین از یک شیرین کننده ی طبیعی به نام زایلیتول بهره می برند که سلامت لثه ها را تقویت و از ایجاد پلاک جلوگیری می کند.

جمع بندی:

سدیم ساخارین در خمیر دندان ها به عنوان یک عامل طعم دهنده کاربرد دارد و می تواند طعم های ناخوشایند ناشی از سایر ترکیبات را بپوشاند. اگر چه به عنوان یک شیرین کننده شناخته می شود، اما هیچ تاثیری در پوسیدگی و آسیب به دندان ها ندارد. زیرا این ماده از نظر فنی اصلا قند به حساب نمی آید. البته تنها کارایی این ماده حذف طعم های نامطلوب است و هیچ فایده ای برای سلامتی ندارد.

سوالات متداول

عوارض سدیم ساخارین چیست؟

بر طبق تحقیقات این ماده دارای خواص سرطان زایی است.

سدیم هیدروکسید در خمیر دندان ها چه کاربردی دارد؟

این ماده به خنثی کردن pH برخی از ترکیبات خمیردندان ها کمک می کند.

آیا سدیم ساخارین برای دندان ها ضرر دارد؟

خیر، این ماده هیچ یک از ویژگی هایی که باعث ایجاد پوسیدگی یا حفره در دندان ها می شوند را ندارد.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.