زلال طب شیمی: تولیدکننده آب دیونیزه و لوازم دندانپزشکی

کاربرد قطره منتول – زلال طب شیمی
شاید یکی از دلایل اصلی گرایش نوجوانان و حتی کودکان به دخانیات حضور طعم های متنوع در این محصولات باشد. یکی از این ترکیباتی که ارائه دهنده ی طعم نعناع در دخانیت است، منتول یا جوهر نعناع نام دارد. این ماده در دخانیات باعث ایجاد حس خنک کنندگی مجاراری تنفسی و تسکین دود ناشی از

فهرست آنچه در این مقاله میخوانید

شاید یکی از دلایل اصلی گرایش نوجوانان و حتی کودکان به دخانیات حضور طعم های متنوع در این محصولات باشد. یکی از این ترکیباتی که ارائه دهنده ی طعم نعناع در دخانیت است، منتول یا جوهر نعناع نام دارد. این ماده در دخانیات باعث ایجاد حس خنک کنندگی مجاراری تنفسی و تسکین دود ناشی از سیگار می شود. البته کاربردهای جوهر نعناع در اینجا خلاصه نمی شود، و از آن در داروها به ویژه داروهای تسکین سرفه بهره می برند. در ادامه با کاربرد قطره منتول در صنعت داروسازی بیشتر آشنا خواهید شد.

منتول چیست؟

منتول (menthol) یک ماده ی شیمیایی با فرمول C10H20O با نام دیگر جوهر نعناع است، که به صورت طبیعی در نعناع یا سایر گیاهان نعناع یافت می شود. البته این ماده را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ها نیز می توان ساخت. این ماده در سال 1920 و 1930 به تنباکو اضافه شد، تا شدت دود سیگار و تحریک ناشی از آن را کاهش دهد.

کریستال های منتول

البته جوهر نعناع در داروهای بدون نخسه کاربردهای بسیاری دارد و بسته به دوز و شکل آن می تواند برای تسکین سرفه مفید باشد.

کاربردهای دارویی:

همانطور که پیشتر اشاره شد این ماده دارای خاصیت خنک کنندگی و تسکین دهندگی است. از این رو از آن در داروهای ضد سرفه و غیره بهره می برند. برخی از کاربردهای آن شامل:

 • تسکین سرفه
 • تسکین زخم های دهانی
 • آسیب لثه
 • گلودرد
 • تاول
 • تب
 • تبخال
 • دردهای جزئی عضلات و مفاصل
 • لب و پوست تحریک شده

است. همچنین از این ماده برای کنترل یا نابودی پلاک ها و باکتری هایی که باعث التهاب لثه می شوند، بهره می برند.

کاربرد قطره منتول برای سرفه:

این ماده را به صورت خوراکی یا موضعی می توان در داروهای ضد سرفه یا در ترکیب با سایر داروها به کار برد. به طور کلی رایج ترین دارو در درمان سرفه، قطره منتول است. این ترکیب آلی را از نعناع، اکالیپتوس و سایر روغن های نعناع تهیه می کنند. این قطره به خنک شدن مجاری تنفسی و تسکین گلو درد کمک می کند.

کاربرد قطره منتول برای کرونا:

استنشاق این دارو برای بیماران مبتلا به کرونا خاصیت درمانی دارد. همچنین این دارو نقش پیشگیرانه ای در ابتلا به کرونا و سویه های جدید آن را دارد.

منتول برای ریه:

استنشاق جوهر نعناع می تواند به درد مجاری تنفسی و تحریک ناشی از دود سیگار را کاهش دهد و سرفه را سرکوب کند. حتی می تواند به افراد سیگاری توهم تنفس راحت را بدهد. البته نکته قابل توجه این است که سیگارهای حاوی این ماده هیچ مزیتی برای سلامتی ندارند.

کاربرد قطره منتول برای سردرد:

این ماده به عنوان بی حس کننده، آرام بخش و تسکین دهنده سیستم عصبی در طول حمله میگرن مفید است.

منتول برای کودکان:

این دارو چه به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی برای کودکان زیر 2 سال مناسب نیست. استفاده اشتباه از آن می تواند برای نوزادان سمی باشد و باعث تشنج، افسرگی، مشکلات تنفسی و حتی مرگ شود.

طریقه ی مصرف دارو:

داروهای حاوی این ترکیب را به صورت موضعی و خوراکی می توان مصرف کرد.

 

در ادامه شیوه ی مصرف هر کدام از انواع این دارو را بررسی خواهیم کرد.

 • محلول آن را به صورت موضعی روی ناحیه تحت درمان ماساژ دهید.
 • قرص منتول را در دهان قرار داده، تا به آرامی حل شود.
 • دهانشویه را قورت ندهید و تنها در دهان بچرخانید.

طریقه ی مصرف قطره منتول هم بسیار ساده است؛ آن را به صورت موضعی روی ناحیه تحت درمان ماساژ دهید، یا روی دستمال پاشیده و بخار آن را استشمام کنید.

مقدار مجاز مصرف منتول:

انواع مختلف محصولات حاوی این ماده، قدرت های متفاوتی دارند. به همین دلیل پیش از مصرف حتما برچسب دارو را مطالعه کنید. معمولا داروهایی که حاوی مواد فعال هستند را بیش از 7 تا 10 روز مصرف نکنید و در صورت تداوم با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی:

عوارض جانبی این ماده نادر است؛ اما می تواند واکنش های آلرژیک مانند کهیر، مشکلات تنفسی، تورم صورت، لب، زبان یا گلو را به دنبال داشته باشد.

نکات ایمنی:

بهتر است پیش از مصرف هر دارو شرایط نگهداری و نکات ایمنی مربوط به آن را مطالعه کنید.

 • این ماده را دور از شعله و آب گرم نگهداری کنید.
 • دارو را دور از گرما، رطوبت و در دمای اتاق نگهداری کنید.
 • در صورت مصرف موضعی، آن ناحیه را با بانداژ یا پد گرم کننده نپوشانید.
 • از ورود آن به دهان، چشم ها و بینی خودداری کنید.
 • روی زخم یا پوست آسیب دیده مصرف نکنید.

در صورت بروز علائمی از جمله سرفه بیش از 7 روز، گلودرد همراه با تب، التهاب پوستی، التهاب و خونریزی لثه، سردرد، تورم، حالت تهوع و استفراغ مصرف آن را قطع کنید. اگر مصرف دارو باعث تشدید علائم اولیه شود، لازم است مصرف آن قطع و فورا به پزشک مراجعه کنید. همچنین دارو حاوی این ماده برای افراد در دوران بارداری و شیردهی، کودکان 2 تا 12 سال و افراد دیابتی توصیه نمی شود.

جمع بندی:

کاربرد قطره منتول در داروهای بدون نسخه بسیار به چشم می خورد. این داروها به منظور درمان سرفه، گلودرد، التهابات لثه، دردهای جزئی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. عوارض جانبی ناشی از این ماده بسیار نادر است؛ اما در برخی از افراد می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک شود.

سوالات متداول

قطره منتول برای نوزاد مضر است؟

قطره منتول که دارویی ضد سرفه است برای نوزادان و کودکان زیر چهار سال توصیه نمی شود و عوارض خطرناکی دارد.

کاربرد قطره منتول برای سرفه چیست؟

یکی از داروهای رایج ضد سرفه قطره منتول است، این دارو مجرای تنفسی را خنک و گلو را نرم می کند.

ثبت سفارش استعلام قیمت تماس 68423

شرکت زلال طب شیمی یک تولید کننده مورد اعتماد لوازم یکبار مصرف و بهداشتی دندانپزشکی با ارائه محصولات ضروری که در حفظ سلامت و تندرستی بیماران  دندانپزشکی نقش اساسی دارد.

شرکت زلال طب شیمی به تولید لوازم دندانپزشکی با کیفیت، استاندارد و استریل با پیام اصلی مقاله مطابقت دارد. 

بهداشت  ابزار و تجهیزات دندانپزشکی  در دنداپزشکی حرف اول را می زند. استفاده از سینی یکبارمصرف و سایز لواز مصرفی  یکبار مصرف استاندارد نه تنها ایمنی بیماران  را تضمین می کند، بلکه به جلوگیری از انتقال عفونت ها، ارتقاء یک محیط دندانی سالم و ایمن برای کودکان کمک می کند.

 تعهد شرکت زلال به تولید لوازم بهداشتی دندان، جزء مهمی از تلاش گسترده تر برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان است، ماموریتی که در مقاله به آن اشاره شده است. محصولات با کیفیت آنها به حفظ استانداردهای بهداشتی، ایمنی و بهداشتی ضروری برای مراقبت از دندان کودکان کمک می کند.